PHP

PHP array_diff Fonksiyonu

PHP’de yerleşik olarak gelen birçok fonksiyon bulunmaktadır. Bu fonksiyonları elimizden geldiğince önem sırasına göre incelemeye ve size aktarmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda array_diff fonksiyonuna değineceğiz.

array_diff() Nedir?

Diff(erent) kelimesi “fark, farklı, değişik, değişiklik” manalarına gelmektedir. PHP’deki görevi de bu anlamına binaen birden fazla dizinin arasındaki farkları bulmak ve yine farkları bir sonuç dizisi olarak döndürmek şeklindedir.

Sintaks – Yazım Biçimi

array_diff fonksiyonu birden fazla değişken almak durumundadır ve bahsettiğimiz üzere geriye dizi olarak değer döndürmektedir. Yazım biçimi aşağıdaki gibidir;

 

 

array_diff Kullanım Örneği

Örnek olarak iki farklı diziyi bu fonksiyona parametre olarak verelim ve sonucunu yani diziler arasındaki farkı ekrana bastıralım.

 

$dizi1, $dizi2 değişkenlerine 5 elemanlı birer dizi tanımladık ve bu değişkenleri fonksiyonumuza göndererek arasındaki farkı alıyoruz. Matematikte iki küme arasındaki fark ne ise bunda da aynı işlem yapılmaktadır yani temelde sonuç olarak bize s(A-B) döndürülecektir.

Ekran Çıktısı

 

Görüldüğü üzere iki dizi karşılaştırıldı ve farklı olan değerler yeni bir diziye aktarıldı. Detaylı bilgi için PHP.Net – array_diff sayfasına göz atabilirsiniz.

Yorum Yap