JSF

JSF Dersleri-Eclipse Kullanarak JSF Geliştirmek

1 Ekim 2016 Güncelleme: Bu yazıda anlatılan yöntemin dışında herhangi bir plugin, tool vs. kurmadan da Eclipse IDE üzerinde JSF kodlayabilirsiniz. Diğer yöntemi öğrenmek ve uygulamak için http://ilkaygunel.com/blog/2016/jsf-developing-on-eclipe-ide/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba.Bu makalemizde normalde “Kaynak Demetleri” konusunu irdeleyecektik fakat daha önce Java kodlarken Eclipse kullanmış ve yine Eclipse kullanmak isteyen arkadaşlar için Eclipse ile nasıl JSF geliştirilir bunu anlatacağız ve bir sonraki makalemizde “Kaynak Demetleri” konusuna gireceğiz.

Bu kurulumu anlatırken JDK’nın kurulu olduğunu varsayıyorum.Eğer bu yazıda iseniz ve JDK kurmadı iseniz birinci yazıdaki JDK kurulumunu uygulayabilirsiniz.İlk yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

ADIM 1:ECLİPSE İNDİRME

Eclipse’in indirmeler sayfasına gidiyoruz ve “Eclipse For Java EE Developers” sürümünü bilgisayarımıza indiriyoruz. Buraya tıklayarak indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.image001

Bende bir MAC OS X işletim sistemi olduğu için sağ kısımda MAC OS X çıkıyor.Sizin işletim sisteminiz neyse o sayfaya girdiğinizde gözükecektir.MAC OS X   64 Bit yazısına tıkladıkdan sonra çıkan sayfada Türkiye Linux Kullanıcıları Derneği” yazısına tıklıyoruz ve Eclipse’i indiriyoruz. Eclipse inince dosyayı klasöre çıkarıyoruz.

ADIM 2:APACHE TOMCAT İNDİRME

Yazdığımız kodları yorumlayıp çalıştıracak bir sunucuya ihtiyacımız var. Eclipse’de kod yazarken Apache Tomcat kullanacağız. Apache Tomcat indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu linkten indirme sayfasına girince Binary Distributions bölümünde Core bölümünden zip dosyasını indiriyoruz.İndirdiğimiz dosyayı herhangi bir yerde klasöre çıkarıyoruz.

image003

ADIM 3:TOMCAT’İN ECLİPSE’E TANITILMASI

Alt kısımdan “Servers”  bölümüne tıklıyoruz. Herhangi bir sunucu olmadığına dair bir uyarı gelecek.Sunucu eklemek için mavi yazıya tıklıyoruz. Açılan ekrandan Apache bölümünü seçiyoruz. Açılan listeden Tomcat v 7.0 Server seçeneğini seçiyoruz. Next diyoruz.

image005

image007

Bu ekranda bizden indirdiğimiz Tomcat klasörünün yerini soruyor. Browse diyerek klasörün yolunu gösteriyoruz. Next diyoruz.

Bu ekranda bizden indirdiğimiz Tomcat klasörünün yerini soruyor. Browse diyerek klasörün yolunu gösteriyoruz. Next diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda sizden var olan projelerinizi bu sunucuya geçirmenizi istiyor.Benim şu anda hiçbir projem olmadığı için ve muhtemelen sizin de olmadığı için direk Finish diyeceğim.

ADIM 4:JBOSS TOOLS KURULMASI

Projelerimize xhtml sayfaları ekleyebilmek için JBoss Tools eklentisini kurmamız gerekiyor. Bunun için Help bölümünden Eclipse MarketPlace bölümüne tıklıyoruz.

image011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkan ekranda arama bölümüne Jboss Tools yazıyoruz ve arıyoruz.

Çıkan ekranda arama bölümüne Jboss Tools yazıyoruz ve arıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıkan ekrandan Jboss Tools (Kepler) 4.1.2 Final sürümüne install diyoruz.

Bu ekrandaki Jboss Tools (Kepler) 4.1.2 Final sürümüne install diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda karşınıza tamamı işaretlenmiş bir menü çıkacaktır. Bir buradan sadece JSF eklentisini kurarsak bizim için yeterlidir. Confirm diyerek onaylıyoruz.

Bir sonraki ekranda karşınıza tamamı işaretlenmiş bir menü çıkacaktır. Bir buradan sadece JSF eklentisini kurarsak bizim için yeterlidir. Confirm diyerek onaylıyoruz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda kabul edip Finish diyoruz. Finish dedikten sonra eklentimiz kurulmaya başlayacak.

Bu ekranda kabul edip Finish diyoruz.
Finish dedikten sonra eklentimiz kurulmaya başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eklenti kurulurken bir kere bir Warning(Uyarı) verebilir. Buna Okey deyip geçebilirsiniz.

Eklenti kurulumu bittiğinde Eclipse ortamını yeniden başlatmanız gerektiğine dair uyarı alacaksınız. Eclipse ortamını yeniden başlatın. Yeniden başlatınca size kullanım şartları ile ilgili bir soru çıkacak. Buna Yes deyip eklenti kurulumunu tamamen bitiriyoruz.

ADIM 5:XHTML SAYFASI EKLENMESİ

Sağ üstteki File kısmından New diyoruz ve Dynamic Web Project seçeneğini seçiyoruz.

Sağ üstteki File kısmından New diyoruz ve Dynamic Web Project seçeneğini seçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekrandaki bilgileri yukarıdakii gibi dolduruyoruz. Next diyoruz. Sonraki iki ekranı da Next diyerek geçiyoruz.

Bu ekrandaki bilgileri yukarıdakii gibi dolduruyoruz. Next diyoruz. Sonraki iki ekranı da Next diyerek geçiyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projemizin kütüphane ekleme bölümüne geliyoruz. Burada sağdan indrime şekline tıklıyoruz. Bize indirebilememiz için bir kütüphane gösterecek. Kütüphaneyi seçip next diyoruz.

Projemizin kütüphane ekleme bölümüne geliyoruz. Burada sağdan indrime şekline tıklıyoruz. Bize indirebilememiz için bir kütüphane gösterecek. Kütüphaneyi seçip next diyoruz.Projemizin kütüphane ekleme bölümüne geliyoruz. Burada sağdan indrime şekline tıklıyoruz. Bize indirebilememiz için bir kütüphane gösterecek. Kütüphaneyi seçip next diyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image029

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image031

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi bir xhtml sayfası ekleyelim.Projemize sağ tıklıyoruz,New’e geliyoruz XHTML Page seçeneğini seçiyoruz.

Sayfamızın adını soran bir ekran çıkacak karşımıza. Sayfamıza index.xhtml adını verelim Next diyelim.

image033

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

image035

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda şu resimdeki gibi yapalım durumu. Ve Finish diyelim.

Artık xhtml sayfamız projemize eklendi. Netbeans’daki gibi kod yazıp çalıştırabilirsiniz artık. Biraz uzun bir yazı oldu fakat Eclipse birçok şeyi sizden beklediği için durum böyle oluyor.

Gelecek yazımızda Kaynak Demetleri konusuna gireceğiz.

2 Yorum

Yorum Yap