Microsoft SharePoint

Office Web Apps Server 2013 Kurulumu ve Yapılandırılması

Merhaba Arkadaşlar,

Kısa bir aradan sonra tekrar sizlerle beraberiz. Bu yazımızda sizlere Office Web Apps Server yazılımının kurulumu ve yapılandırmasından bahsedeceğiz.

Office Web App Server Microsoft Server ürün ailesinden SharePoint Server, Exchange Server, Lync Server ürünlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış bir yazılımdır. Bu ürünün görevi Microsoft Office dosyalarını web tarayıcı yardımıyla görüntülemek ve düzenlemektir. Bu üründe çoğu server ailesi ürünü gibi farm yapısı şeklinde kullanılabilir. Ben bu yazımda tek sunucu kurulumundan bahsedeceğim.

İlk olarak Office Web Apps Server 2013 with Service Pack 1 ürününü indirmemiz gerekiyor. Bu ürünü Volume License Portal veya MSDN Subscription’dan indirebilirsiniz.

Kurulumu yapmadan önce aşağıdaki betiği powershell’de çalıtırın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Ardından aşağıdaki kodu gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra çalıştırın. Değiştirmeniz gereken yer, kurduğunuz sunucunun adı.

Kurulumun başarılı olduğunu test etmek için http://wac01/hosting/discovery adresini ziyaret edin. Sayfa açıldığında aşağıdaki görsele benzer bir görüntü almanız gerekmektedir.

owa01

Bu işlemden sonra SharePoint sunucumuza geçip WAC sunucumuzu tanıtmak gerekiyor. Bu işlem için SharePoint Management Shell üzerinde aşağıdaki komutları yazabilirsiniz.

Daha sonra Doküman Kütüphanemize bir kaç word belgesi yükleyerek deneyebilirsiniz.

3_2

Hata alırsanız büyük ihtimal Sistem Hesabı ile giriş yaptığınızdandır. Başka birkullanıcı ile SharePoint Portalina bağlanıp kontrol edebilirsiniz.

Diğer makalelerde görüşmek üzere.

Yorum Yap