Genel PHP

PHP ile Facebook Beğeni Sayısını Öğrenme

Sosyal medya entegrasyonları hem web sitelerimizin hem de projelerimizin olmazsa olmazları arasında. Türkiye’de bulunan üniversitelerin sosyal medya hesapları ne durumda diye bir araştırma yapma ihtiyacı duyarken bu işi  daha kolay nasıl yapabilirim diye düşündüm. Yazılımcı olmak bunun gerekliliğindendir aslında. 🙂 Eğer bir iş yapacaksanız nasıl kolay ve sistematik olarak yapabiliriz hemen akıl oraya gidiyor.

Bu yazıyla Facebook’un basit bir API özelliğini kullanarak Facebook sayfanızın beğeni sayısını istediğiniz yere PHP ile çekip kullanabileceksiniz.

İşte kodumuz:

Bu kod ile ben Kod5.org‘a ait Facebook sayfasının beğeni sayısını ekrana yazdırmış oldum. Sizlerde istediğiniz sayfanın linki ile beğeni sayısını çekebilirsiniz.

Bu basit kodun bir özelliğide sadece sayfaların beğeni sayısını çekmek değil bir web sayfasına ait bir linkin Facebook‘ta kaç kere paylaşıldığını, beğenildiğini ve yorum yapıldığınıda görebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken şey biraz önce koda yazdığımız sayfa linki yerine web site linkinizi ya da web sitenizde bulunan bir yazının linkini koymanız yeterli olacaktır.

Bu tarz bir özelliği Yeni Şafak gazetesi kullanıyor.

sosyalmedyabegenisayilari

Yorum Yap