Genel

Javascript’in Tahtını Hedefleyen Dil:Dart

Google şirketi bir süredir kendi yazılım altyapısını ve bu altyapıya uygun diller geliştirme amacının peşinde. Bu amaç doğrultusunda yeni nesil bir web programlama dili Google mühendisleri tarafından yazılmış ve 2011 yılında duyrulmuş: Dart Programlama Dili

Google mühendislerine göre bu dil Javascriptin olması gerektiği halde olan bir dil. Google’a göre eğer bu dil yazılımcılar tarafından sahiplenilir ve desteklenirse Javascriptin eksik ve kötü yanları Dart ile giderilecek. Google açıklamalarında bu dilin günümüz modern web uygulamalarında daha kompleks ve daha yüksek performanslı uygulamarın daha rahat yazılması ve çalışması için yazıldığını bildirmiş. Ayrıca bu dilin Javascript’e göre daha esnek ve sağlam bir yapıda olduğu bildirilmiş.

Google, Google Maps gibi Javascript kullanan ve kendine ait bir Javascript motoru olan V8’in artık yükü çekemediğini ve işlerin altından kalkamadığını söylemlerinde belirtmekte. Bazı performans testleri yapan Google yapmış olduğu sunumlardaki verilerle Dart’ın Javascript’ten üstün olduğunu iddia etmiş.

Tarayıcı odaklı bir dil olduğu için Dart dilinde tabii ki mobil cihazlar da göz önünde bulundurulumuş.

Resmi sitesine göre dart dili şu anda Google Chrome,Mozilla Firefox,Internet Explorer,Opera,Safari tarayıcılarında çalışabilen bir dil. Bunların yanında Google Haziran 2014 sonunda Dart dilinin sunucularda çalışabilir hale geleceğini duyurmuş.

Buradan ulaşabileceğiniz Dart dilinin sayfasında sentaks size oldukça tanıdık gelecektir. Google da söylemlerinde Dart dilinin yazılımcılar tarafından çok kolay öğrenebileceğini belirtmiş. Daha önce C benzeri bir dil olan Go dilini üreten Google Dart dilinde de Go diline benzer şekilde C esintisi oluşturmuş ve nesneye dayalı bir yapı kullanmış. Fakat Go ile Dart’ın farkı Dart’ın tarayıcı odaklı bir dil olması. Ayrıca Dart dili Java dili gibi sanal makine üzerinde çalışmakta olan bir dil.

Dart İle Hello World

Dart programlama dili bir hello world uygulaması yapalım.

Öncelikle Dart’ın sayfasından geliştirme ortamı, sdk ve chromium tarayıcısının olduğu sıkıştırılmış dosyayı indirelim,bunu herhangi bir yere açalım. Ardından klasör içindeki Darteditor‘e çift tıklayıp geliştirme ortamını açalım.

Geliştirme ortamı açılıdıktan sonra yeni proje açmak sol üstteki paket simgesine tıklayalım. Şöyle bir ekran gelecek:

Ekran Resmi 2015-01-08 19.35.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu örnek için chromeapp seçiyoruz arkadaşlar. Proje ismini girip Finish diyoruz. Ben HelloWorld yazdım. Proje açıldıktan sonra sol kısımdan helloworld.html dosyasına çift tıklayıp içeriğini şu şekilde değiştirelim:

Ekran Resmi 2015-01-08 19.49.32

 

 

 

 

 

 

 

Html sayfası içindeki kodlar bildiğimiz şekilde. Dikkat edilmesi gereken nokta html sayfasının dart uzantılı dosyaya bağlanmasını sağlayan script etiketi. src özelliği ile dart uzantılı dosyanın adını veriyoruz.

Daha sonra helloworld.dart isimli dosyaya çift tıklayıp açalım ve içeriğini şu şekilde değiştirelim:

Ekran Resmi 2015-01-08 19.53.49

 

 

 

 

 

 

Java dilindeki kütüphane ekleme yöntemine benzer şekilde kütüphane eklemesini yapıyoruz en üstte. data:html eklemesini web projesi üzerinde çalıştığımız için ekliyoruz. Java, C, C++ dillerine benzer şekilde olay main metodu üzerinden yürüyor. İlk çalıştırılan metot main metodu. querySelector metodunun içine html tarafında tanımladığımız id‘yi veriyoruz ve .text özelliği ile içine atanmasını istediğimiz cümleyi giriyoruz.

Projeyi çalıştırdığımızda karşımıza gelen ekran çıktısı şu şekilde:

Ekran Resmi 2015-01-08 19.58.53

 

 

 

 

 

 

 

 

Google’ın bu dili çıkarması web teknolojileri için güzel bir adım. Geleceğe yönelik bir yatırım için Dart’ın öğrenilmesi gereken ve mümkünse geliştirilmesini katkıda bulunulması gereken bir dil olduğunu düşünüyorum. Başka yazılarda görüşmek üzere sağlıcaklar kalın.

5 Yorum

 • es6 – es7 derken gerek kalmayacak gibi. Birde hali hazirda karsisinda webassembly var.

  bu proje yatar :/

  • çok fena yanılıyorsun. JS bitti. Flutter ve yeni işletim sistemi Fuschia
   ile Dart daha da önem kazanacak. Tek bir kodla hem iOS, hem Android,
   hem Windows Desktop, hem Linux Desktop, hem macOS Desktop’ta çalışan
   yazılımları göreceğiz.

   • Bu yorumu 2 yil önce yapmisim simdi fikrim su:
    Google’in Flutter’a bu kadar yüklenmesi dart’i da biraz popülerlestirebilir ama JS’in thtindan olmasi 10 yili bulur. Google Dart’dan daha cok JS’e yatirim yapiyor buda bir gercek.

    “JS bitti” tehsisini koymak, herhangi bir programlama diline kefen bicmek cok yanlis. Bu kadar iddiali konusmadan önce sektörün nasil isledigini bilmen gerekiyor.. selamlar

Yorum Yap