Genel

PHP Yerleşik HTTP Sunucusu Nasıl Kullanılır?

PHP uygulamalarını çalıştırmak için bilgisayarınızda; PHP kodlarını anlayıp, yorumlayabilen ve gelen HTTP isteklerini yönetecek bir sunucu bileşeninin var olması aşikâr bir durumdur. Peki geliştirme yaparken aslında minimal düzeyde gerekli olan işlemler için büyük boyutlarda hafıza israfı yapabileceğinizi düşündünüz mü?

PHP geliştiricileri/yayımcıları bu olasılığı elbetteki düşünmüşler ve PHP Yerleşik HTTP Sunucusunu (Built-in HTTP Server) hizmetinize sunmuşlar. Gelin PHP 5.4.0 sürümünden beri CLI SAPI tarafında kullanılan bu yerleşik sunucuyu nasıl kullanacağımızı inceleyelim.

PHP Yerleşik HTTP Sunucusu Nasıl Kullanılır?

Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kullanmadan önce unutmamalısınız ki bu sunucu geliştirme ortamları için idealdir ve genel amaçlara hizmet etmesi için kullanılmamalıdır. Dolayısıyla kendisine Development Server da diyebilirsiniz.

Tabi kullanımına öğrenmeden önce hakkında birkaç özelliğe haiz olmanız gerekiyor. Bu özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Talep edilen adres PHP’nin başlatıldığı çalışma dizinine göre sunulur. Varsayılan dizini php.ini dosyasından değiştirebileceğiniz gibi çalışma esnasında da ” -t ” parametresi ile ilgili yolu değiştirebilir/belirtebilirsiniz.
  • Eğer talebiniz özel bir dosya değilse sunucu size index.php veya index.html dosyalarını sunacaktır. Eğer bu dosyalar mevcut değilse 404 (Not Found) kodu dönecektir.
  • Desteklenen dosya uzantılarını da bilmenizde yarar var;
    • css, .gif, .htm, .html, .jpe, .jpeg, .jpg, .js, .png, .svg ve .txt (.htm ve .svg dosyaları 5.4.4 sürümü ile desteklenmeye başlamıştır)

Çalıştır!

Kısa bir bilgilendirmenin ardından CLI ekranını diğer bir deyişle işletim sisteminizin komut satırı/terminal ekranından PHP’yi çağırmaya ve yerleşik sunucuyu çalıştırmaya.

Komut satırını yani siyah beyaz (ya da tam tersi) ekranımızı açıp #php -S localhost:1453 komutunu işletiyoruz. (Elbetteki port numarası (: işaretinden sonrası) size özel olabilir) Bunu yapmadan önce herhangi bir yerde dizin açıp (Ben masaüstü üzerinde public_html şeklinde bir tercih yaptım) komut/terminal ekranından o dizin içine giriş yapın ya da geliştirme yaptığınız kök dizine giriş yapın.

cli-ekrani

Eğer bir problem ile karşılaşmadıysanız resimde de görüleceği üzere yerleşik sunucu başlatılmış ve dinleme moduna geçmiş olacaktır. Tarayıcımıza ilgili adresi yazarak sonuca bakalım;
404-hatasiKarşımızda “Not Found – 404” hatası çıktı. Nedenini unutmadınız değil mi 🙂 Test için kök dizine index.html dosyası açıp adrese yine bir istekte bulunalım ve sonucu görelim;

 
index-goruntuleniyorEkranda bizim kök dizinde var olan index.html dosyasının içeriği görüntülendi. Bir de index.php görüntüleyelim ve noktayı koyalım.

 

index-php-goruntusu

Sonuç

Daha az bellek ile geliştirmelerinizde size yardımcı olacak ve test imkânı sunacak diğer adı Development Server olan PHP Yerleşik (Built-in) HTTP sunucusunu göz ardı etmeyin ve hızlı sonuçlar için tercih edin.

Kaynakça

1- PHP.net – Yerleşik HTTP Sunucusu
2- Usulüne Uygun PHP e-book

Bol kodlu günler!

Yorum Yap