Android Genel

Android Uygulama Geliştirme – Giriş

android_wallpaper_with_blue_backgroundBu konudaki ilk yazımda Android’in ne olduğundan, neden bu alanda olmamız gerektiğinden ve Android işletim sistemine uygun uygulamalar geliştirebilmek için nelere gereksinim duyduğumuzdan bahsedeceğim.

Android Nedir?

Android deyince tanımlanması gereken aslında Android işletim sistemidir. Bu işletim sistemi 2007 yılında Google ve Open Handset Alliance tarafından kodlanmış, temeli Linux işletim sistemine dayanan, mobil cihazlar(cep telefonları, tabletler vb.) için geliştirilmiş açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir.

Neden Android?

Smartphone-OS-Global-Market-Share-Data-2014

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi Android işletim sistemi piyasaya çıktığı andan itibaren hızlı bir şekilde pazardaki payını artırarak bu pazardaki en büyük paya sahip işletim sistemi haline gelmiştir. Bu artışı Android uygulamalarda da görmek mümkündür. Bu artışlar sonucunda artık neredeyse bütün firmalar son kullanıcıya ulaşmak için bu platformu da kullanmaktadırlar.

Bu açıklamaları yaptıktan sonra bir de gereksinimlere bakalım.

Gereksinim Listesi:

Bireysel;

  • Orta düzeyde bir programlama becerisi
  • Java dilinin temellerini kavramış olmak

Donanımsal;

  • Herhangi bir bilgisayar (günümüzde Eclipse ve Java’yı kaldıramayacak bilgisayar kalmadığını varsayıyorum 🙂 )

Yazılımsal;

Bu yazılımların hepsi ücretsiz olduğu için Android uygulama geliştirmenin size bir masrafı yok. Son yıllarda bu konu üzerine Türkçe kaynakların da artmış olduğunu düşünürsek bu alanda kendini geliştirmek isteyenlerin işi oldukça kolay diyebilirim. Eğer İleri düzeyde bir Android uygulama geliştiricisi olmak istiyorsanız bu gereksinimlere ek olarak okuduğunuzu anlayacak kadarda olsa İngilizce bilmeniz gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü bir çok alanda olduğu gibi bu alanda da kaynakların çoğunluğu İngilizce.

Eğer ‘Ben de bu alanda var olmak istiyorum.’ diyorsanız, bu alandaki yazılarım sizleri bekliyor olacak. 🙂

Yorum Ekle

Yorum Yap