Android İpuçları

Android – Opacity Değerleri

Android’de renkler, birçok front-end dilde olduğu gibi 6 haneli hexadecimal (onaltılık) sayı değerleriyle ifade edilir. Örneğin siyah rengini #000000 ile beyazı da #FFFFFF ile ifade ederiz. Bu renk kodlarına birçok yerden ulaşabilirsiniz. Bu yazımda bunlardan bahsetmeyeceğim. Bu yazımızın konusu, renklerin opacity değerlerini yani saydamlık oranlarını nasıl ayarlayacağımız.

opacity_values

Aslında bu çok basit ama sürekli kullandığımız birşey olmadığı için her seferinde tekrar arayıp bulmak durumunda kalıyoruz. Bu sebepten belli başlı değerleri burada sizlerle paylaşmak istedim.

Yukarıda da söylediğim gibi renkleri 6 haneli hexadecimal sayı değerleriyle ifade ediyoruz. Bir rengi uygulama içerisinde kullanılmak üzere tanımlamak istediğimizde bunu res klasörü altında yer alan values klasöründeki colors.xml dosyası içerisinde yapmamız gerekir. Burada tanımladığımız bir rengi uygulama içerisinde her yerde kullanabiliriz. Bir renk tanımlamak istediğinizde bu dosya içerisine aşağıdaki gibi bir satır eklemeniz gerekir.

 

renk_adi yazan kısma renginizin adını yazdıktan sonra # işaretinin yanına renk kodunuzu yazmanız yeterli.

Peki renklere opacity değerini nasıl vereceğiz? Çok basit, renk kodunuzun başına iki hane daha eklemeniz yeterli. Örneğin;

Yukarıda tanımladığımız renklerin ilki normal siyah rengi diğeri ise %60 oranında bir saydamlığa sahip siyah rengi.

Bazı opacity değerleri ve yüzde karşılıkları aşağıdaki gibidir. FF, %100 saydamlık değerine sahip olmasını, yani şeffaf bir renk olmasını sağlıyor. 00‘da %0 saydamlık değeri yani renkte bir değişiklik olmaması anlamına geliyor.

Umarım faydalı olur. İyi kodlamalar. 🙂

Yorum Yap