İnceleme İşe Yarar Teknoloji Kullanıcı Deneyimleri

Mi Band Akıllı Bileklik İnceleme

Giyilebilir teknolojiler her geçen gün hayatımızda daha çok yer alıyor. Özellikle düşük pil tüketimli küçük donanımların üretilebilir olması bu alanda daha çok çeşitli ürünün gelişitirilip piyasaya sunulmasına imkan sağlıyor. Şüphesiz giyilebilir teknolojilerden en gözde olanlar ise akıllı bileklik ve saatler. Bu cihazlar yürüyüş, koşu, kalp atışı, vücut sıcaklığı, uyku izleme gibi birçok akitiviteyi algılayıp kayıt altına alıyorlar. Zaten genel olarak “aktivite izleme cihazları” adı altında sunuluyorlar.

Aktivite izleme cihazları birçok markanın rakabet içerisinde bulunduğu bir ürün kategorisi. Özellikle Apple’ın Apple Watch ile bu alana yönelmesi önemli bir sektör olduğunu gözler önüne seriyor. Ancak birçok ürün, Watch başta olmak üzere çok pahalı fiyatlarla satılıyorlar. Oysa donanımların maliyeti satış fiyatının kat kat altında oluyor çoğu zaman.

Yüksek fiyatlı ürünler piyasada adını duyurmuş olsa da, Uzakdoğu kökenli firmalar son yıllarda her alanda olduğu gibi giyilebilir teknolojilerde de düşük fiyatlı kaliteli ürünler çıkarmaya başladılar. Bu ürünlerden bir tanesi de Xiaomi tarafından üretilen Band. (Mi: Mobile Internet ve Mission Impossible olarak kullanılıyor.)

Mi Band temel olarak adımlarınızı sayıyor ve uykunuzu izleyerek takip etmenizi sağlıyor. Ayrıca uyanmanız için titreşimli alarm kurabiliyorsunuz. Bu temel işlevlerin yanı sıra telefonunuza çağrı geldiğinde eğer farketmezseniz titreşerek sizi uyarabiliyor. Yine uygulamalardan gelen bildirimleri titreşimle fark edebiliyorsunuz. Ayrıca cihazınız destekliyorsa Smart Lock ile Mi Band’i kullanarak tuş kilidini açabiliyorsunuz.

Temel olarak bir aktivite ölçerin özelliklerine sahip olan Mi Band’in fiyatı ise gerçekten şaşırtıcı: banggood.com adresinden Türkiye’ye 19 dolara sipariş edebiliyorsunuz!

Kutu İçeriği

Mi Band geri dönüşümlü bir kutunun içerisinde geliyor. Kutu içeriği Mi Band, bileklik ve şarj kablosundan ibaret.

miband2Kurulum

Mi Band Bluetooth 4.0 teknolojisine sahip, Android 4.3 ve  daha üst sürüm kullanan cihazlarla, iOS 7.1 ve üstü kullanan İPhone cihazlarla uyumlu. Mi Fit uygulaması üzerinden cihazı eşitleyerek hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

Cihaz İle İlgili Düşüncelerim

18 Kasım’dan bu yana cihazı kullanıyorum. İlk olarak şunu ifade edeyim, cihazı almadan önce akıllı bilekliklere çok hevesim vardı, az kalsın yüklü bir para sarfedecektim. Neyse ki son anda kurtulmuşum, zira özel olarak bir çalışmanız olmayacaksa akıllı bileklik bir süre sonra unutulup gidiyor. Mesela ilk günlerde uyku takibi yaparken uzun bir süredir bileklik masanın üzerinde uyuyorum. Dolayısıyla bu özelliğini hiç kullanmıyorum. Yani hayal ettiğim gibi olmadı açıkçası. Ancak cihaz uyku hesabını gayet düzgün yapıyor, ayrıca alarm kurarsanız uygun bir anda titreyerek sizi uyandırmaya çalışıyor, bunu belirteyim.

Adım sayma meselesine gelince, kanaatim şu ki cihaz adımları tam doğru sayıyor. Cihazı manipüle etmediğiniz sürece adımlar tıkır tıkır işliyor, anlık olarak akıllı telefonunuza aktarılıyor. Eğer koşu veya yürüyüş konusunda özel bir çalışmanız yoksa bu bileklik sadece adımlarınızı size gösterecek ve “hmmm iyiymiş” diyeceksiniz. Bu kadar. 🙂

Ancak cihazın en çok kullandığım özelliği ise gerçekten çok ama çok işe yarıyor: Telefonunuza bir çağrı geldiğinde veya uygulamalardan bildirim geldiğinde bilekliğin titremesini sağlayabiliyorsunuz. Özellikle telefonum sessizde, çantamda veya montumun cebinde iken çağrıları kaçırıyorum genelde. Ama bileklik sayesinde hemen aramaları cevaplar oldum iki aydır. Bu özelliği gerçekten çok iyi.

Pil ömrü ise oldukça uzun. Ben sürekli kullanımda 30 günü aşkın bir süre tek şarj ile kullandım. Şu an son şarjın üzerinden 13 gün geçmiş ve kalan pil oranı %64.

Ayrıca cihaz yürüyüş ve uyku bilgilerini saatlik, günlük ve aylık olarak gösteriyor. Ben 42 gün süresince 324km yürümüşüm, günlük ortalama 10.604 adım atmışım.

Bir de ergonomik olarak cihazın iyi kalitede bir kayışa sahip olduğunu belirtmek istiyorum. Bazı kullanıcı deneyimlerinde kayışın çok çabuk yıprandığını ve cihazın kayıştan sık sık düştüğünü söyleyenleri okumuştum. Ancak benim cihazım hâlâ ilk günkü gibi duruyor.

Ve cihaz su geçirmiyor!

miband3

Sonuç

Az önce de belirttiğim gibi özel bir amacınız yoksa giyilebilir cihazlar biraz “heves” gibi duruyor. Bu sebeple almayı düşünüyorsanız çok para harcamamanızı tavsiye ederim. Ucuz bir cihaz ile başlayarak gerçek ihtiyaçlarınıza göre yükseltme yapmanızı tavsiye ederim. Ve başlangıç için Mi Band bence en iyi seçenek!

1 Yorum

  • Merhaba, ben 7-8 aydır bu ürünü kullanıyorum. Siz yeni versiyonunu almışsınız herhalde. Eski versiyonlarında 3. parti bir uygulama aracılığıyla farklı uygulamara farklı renkli led yakarak ve titreyerek bildirim geldiğinde haberdar olmanızı da sağlıyor. Yeni versiyonlarda ise sadece titreyip beyaz led yakabiliyor. Reklam olmayacaksa uygulamanın Androidde mi Band notify. Ayrıca kendi uygulaması içinden de 3 adet uygulamaya kadar bildirim desteği var.

Yorum Yap