JSF

JSF Dersleri-Veritabanına Giriş

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda JSF içinde veritabanı kullanımına bir giriş yapacağız ve JSF projesi ile veritabanının ilişkilendirilmesini öğreneceğiz.

Neler Gerekli?

JSF ile veritabanı işlemleri yapmak için iki şeye ihtiyacımız var. Birincisi bir sunucuya, ikincisi ise proje içinde bu sunucunun kullandığı veritabanının sürücüsüne. Bu yazıyı yazarken ben sunucu olarak Xampp Server‘ı kullanacağım. Xampp Server MySQL veritabanını da beraberinde getiren bir sunucudur. İçinde PhpMyAdmin kurulu olarak gelmektedir. PhpMyAdmin veritabanlarını yönetmemizi sağlayan bir araçtır. PhpMyAdmin hakkında bilgi almak isterseniz vikipedi sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. MySQL ise açık kaynak koldu bir veritabanı yönetim sistemidir. MySQL’in vikipedi sayfası için de buraya tıklayabilirsiniz. Xampp Server’ı indirmek için buraya tıklayın ve işletim sisteminize uygun sürümü indirin.

Xampp İndirme Sayfası

Xampp İndirme Sayfası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada bir noktaya değinelim. Xampp Server’ın Windows ve MAC OS X altında kurulum ve kullanımı çok basittir ancak Linux ortamında biraz zorlayabilir. Linux ortamında Xampp Server’ı kurmak için, indirme işleminde sonra cd ile Xampp Server’ı indirdiğiniz yere gelin ve şu komutları girin.

Bu komutların ardından karşınıza kurulum ekranı gelecek. Next butonlarına tıklayarak kurulumu bitiriyoruz. İlk kurulum sonunda Finish butonuna basmadan önce Launch XAMPP seçeneği işaretli ise Xampp Server kendisi açılır ama diğer zamanlarda Xampp Server’ı başlatmak için terminalden şu komutu vermeniz gerekir.

Xampp Server’ı kapatmak için de şu komutu girmelisiniz.

Xampp Server’ı kurduktan sonra şimdi olayın NetBeans tarafına geçelim. Geliştirme ortamımızda “Veritabanına Giriş”  adında bir proje oluşturalım. MySQL veritabanını kullanabilmek için projemize MySQL’i tanıyacak bir sürücü eklememiz gerekiyor. Şimdi o sürücüyü ekleyelim.

Projemize sağ tıklayıp “Add Library”  diyoruz.

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Açılan ekran “MySQL JDBC Driver” kütüphanesini seçelim ve “Add Library” diyelim.

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Libraries kısmına sürücü kütüphanemiz eklenmiş oluyor.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazımızda Xampp Server kurulumunu ve projemizi MySQL ile ilişkilendirmeyi öğrendik. Gelecek yazımızda veritabanına kayıt ekleme işlemini öğreneceğiz. Esen kalın.

Yorum Yap