PHP

PHP’de Dahil Etme Komutları (include, require) – 9

PHP ile yazacağınız her projenin geliştirilebilirliği ve okunabilirliği önem arzetmektedir. Bundan dolayı yazdığınız kodun anlaşılır bir şekilde olması gerekmektedir.

Geliştirilebilirliği kolaylaştırmanın biryolu dışarıdan dosya dahil etmektir. Dışarıdan bir dosya dahil etmek için include ve reqiure fonksiyonlarını kullanabilirsiniz.

include Fonksiyonu

include, belirtilen dosyayı kodun yazıldığı dosya içerisine eklemek için kullanılır. Eğer belirtilen dosya yok ise ekrana bir uyarı mesajı verir.

include fonksiyonunu aşağıdaki örneklerdeki gibi kullanabilirsiniz.

 

Örnek üzerinden gitmek gerekirse, index.php dosyasını düşünelim. Bu dosya içerisine 3 alandan oluşacak kod parçaları yazacağız. Bunlar; üst, orta ve alt olsun. Yazacağımız kodları direk index.php’ye yazmak yerine; üst kısma yazacağımız kodları üst.php dosyasına, orta kısma yazacağımız kodları orta.php dosyasına ve alt kısma yazacağımız kodları alt.php dosyasına yazarak include fonksiyonu ile bu dosyaları index.php’ye dahil edebiliriz.

include_once fonksiyonu

Bu fonksiyon include fonksiyonu ile aynı şekilde çalışarak dışarıdan dosya dahil etme olanağı sağlar. Tek farkı bir dosya içerisinde aynı dosyanın birden fazla çağrılmasını engeller. Bu sayede bir yük engellenmiş olur.

require Fonksiyonu

require, include gibi belirtilen dosyayı kodun yazıldığı dosya içerisine eklemek için kullanılır. Ama include gibi uyarı vermek yerine hata verir ve kodun çalışmasını durdurur.
require fonksiyonunun da kullanımı include fonksiyonu ile aynıdır.

 

include’da verdiğimiz örneği require ile aşağıdaki kod parçasında gördüğünüz gibi kullanabilirsiniz.

require_once fonksiyonu

Bu fonksiyon require fonksiyonu ile aynı şekilde çalışarak dışarıdan dosya dahil etme olanağı sağlar. Tek farkı bir dosya içerisinde aynı dosyanın birden fazla çağrılmasını engeller. Bu sayede bir yük engellenmiş olur.

1 Yorum

Yorum Yap