Genel Mobil

Geçmişten Günümüze Mobil Uygulamalar-1

Bir şeyin geçmişini bilmezsek geleceği hakkında da kafamızda net bir fikir oluşturamayız diye düşünüyorum. Bu sebeple yazılarıma mobil uygulamaların geçmişi ile başlamayarak yakın geçmişimizde ufak bir gezinti yapalım istedim.

Günümüzde, 7’den 70’e hepimizin kullandığı artık vazgeçilmezlerimiz arasına giren mobil uygulamalar, 80’lerin sonunda cep telefonlarının yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan ilk uygulamalar ile sadece; arama yapmak, mesajlaşmak gibi, günümüzde eski cazibesini yitirmiş yani sıradanlaşmış bazı işlevler gerçekleştirebiliyorlardı. İşlevlerin azlığının bir çok sebebi olsa da en temel sebebi, o dönemdeki mobil işletim sistemlerinin ve mobil cihazlardaki donanımların farklı işlevlerin eklenmesi için yeterli olmamasıydı(Güncel tabirle: Telefonlar fazlasını kaldırmıyorlardı 🙂 ).

1-1

Mobil uygulamaların bu ilk yıllarında, uygulamalar cihazla birlikte geliyordu. Bu uygulamaları telefondan kaldırma ve yerine yeni uygulamalar yükleme gibi imkânlar da kullanıcıya sunulmuyordu. Cihazla gelen bu uygulamalar zamanla günlük hayatta ve iş hayatında, yapılan işleri kolaylaştırmaya ve bu sayede daha fazla kullanılmaya başlandı. Örneğin; telefon rehberi, takvim, hesap makinesi, çalar saat gibi hayatımızda sıkça kullandığımız alet edevatın gerçekleştirdiği işlevler, artık mobil uygulamalar ile cebimize koyabildiğimiz tek bir cihazla gerçekleştirilebiliyordu. Fakat uygulamaların hem sayısı azdı hem de sadece cihazları üreten firmalar tarafından yapılıyor ve kaynak kodları da kimseyle paylaşılmıyordu.

tetris_snake90’ların ortasında, mobil uygulamaların yaygınlaşmasında en büyük paya sahip olan, oyunların ilk örnekleri ortaya çıkmaya başladı. İlk oyun olan Tetris’in ardından, Snake gibi birçok basit oyun cep telefonlarına girmeye ve kullanımı yaygınlaşmaya başladı. Uygulamaların cazibesi arttıkça telefon talebi ve haliyle de arzı arttı.

 
400px-Mobile_phone_evolutionBu yaygınlaşma süreci beraberinde Java tabanlı Mobil İşletim Sistemlerini de ortaya çıkardı. Bu işletim sistemleri, eskilerine nazaran daha esnek ve daha kullanışlıydı. Bunların en önemlisi diyebileceğimiz, Nokia’nın ortaya çıkardığı ve günümüzde daha gelişmiş versiyonlarıyla hala kullanılan Symbian işletim sistemidir. Yeni işletim sistemleri beraberinde birçok yenilik getirmiş ve mobil dünyasının temelini oluşturmuşlardır.

Bu temeller üzerinde hızla büyüyen bu alan bilişim dünyasının büyük bir kısmını oluşturmakta ve geleceği de parlak gözükmekte.

Yorum Ekle

Yorum Yap