Genel

VOIP

VOIP, Voice Over Internet Protocol kelimelerinin kısaltmasıdır.İsminden de anlaşılacağı üzere internet üzerinden ses aktarımı olarak tanımlanabilir.
90’lı yıllarda kullanılmaya başlanan VOIP uygulaması günümüzde temel ses ve data iletişiminin %40’ını oluşturmaktadır.”Geleceğin İnterneti” raporuna göre 2020 yılında %90’lara çıkması bekleniyor.Yani önümüzdeki yıllarda VOIP uygulaması daha fazla ön plana çıkacaktır diyebiliriz.

VOIP Nasıl Çalışır?
İki kullanıcı arasında VOIP kullanarak yapılan görüşmede öncelikle ses kodecler halinde internet üzerinden upload edilir.Ses kodecleri paketler halinde internet üzerinden download edilmiş olur. Özetleyecek olursak anolog ses dijitale çevirilerek taşınır ve iletişim gerçekleşmiş olur. VOIP arka planda çok sayıda protocol kullanir.Bunlar arasında yoğun olarak kullanılan protokol SIP`tir.(sip hakkinda detayli bilgi)

voip_diagram1
NEDEN VOIP Kullanmalıyım?
Kullanmamızın temel nedeni tabiki ekonomik olması daha ucuza konuşma imkanı sunmasıdır.Aynı zamanda kullanışlıdır. Aylık sabit ücret uygulaması yoktur.Kullandığınız kadar ödersiniz. İnternet tabanlı olduğu için dünyanın her yerinde VOIP hesabınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca Windows, Iphone ve Android telefonunuza yüklenen programlar ile bu uygulama kullanılabilir, bir çoğumuzda zaten bu şekilde yararlanmaktayız.

Günümüzde her ne kadar çoğu yerde internete bağlanabiliyor olsakta , internete erişemediğimiz noktadalarda bulunmaktadır. VOIP uygulamasını kullanmamız için internet bağlantısına ihtiyacımız vardır.Bu özellik VOIP’in en önemli dezavantajı olarak karşımıza çıkar.

VOIP denince akla gelen uygulamalardan ilki hiç şüphe yok ki Skype’tir. 663 milyon kullaniciya hizmet vermekte ve her geçen gün kullanıcı ağı büyümektedir.Bunun dışında Facebook , telefon uygulaması olarak karşımıza çıkan Viber de VOIP uygulamasını kullanarak hizmet sunmaktadır.
Hızla gelişen , her geçen gün daha fazla kişinin kullandığı VOIP dünyası , bakalım önümüzdeki süreçte ne kadar daha hayatımızın içine girecek ve bize ne gibi yenilikler sunacak …

Yorum Yap