İOS Swift

Swift Fonksiyon Parametreleri ve Return Değerleri

Parametre

Fonksiyona input olarak giren ve içeride kullanılan değerlere parametre denir. Bir fonksiyonda hiç parametre olmayabilir, bir yada birde çok parametre de olabilir.

Parametreler, fonksiyonu çağırırken belirlenir. Fonksiyon her çağrıldığı zaman farklı parametreler göndererek aynı işlemin farklı değişkenler ile yapılması sağlanır.

Parametre Alan Fonksiyonlar

Aşağıdaki örnekte num1 ve num2 isminde iki değişkenimiz var ve fonksiyonumuz num1 ve num2  değerlerini birbirine ekleyerek toplama işlemi yapıyor ve sonuç değerini döndürüyor. Bizde dönen değeri println() fonksiyonun içerisine yazarak konsolda görünmesini sağlıyoruz.

Parametre Almayan Fonksiyonlar 

Burada da aynı işlemi yaptık ancak  19 ve 15 değerleri parametrik olmadığı için bu fonksiyon hep aynı sayıları toplayacaktır. O yüzden toplama işlemi yapmaktadır diyemeyiz. Sürekli 105 sonucunu döndürüyor çünkü.

Return Değerleri

Bir fonksiyonun sonucunda elde edilen ve fonksiyonun çağrıldığı satıra geri döndürülen değere return değeri denir. Örneğin üstteki örnekte toplama işlemini yaptıkdan sonra return  diyerek yazdığımız değer…

Her fonksiyonda return değeri olmayabilir. Bu tamamen fonksiyonun yapacağı iş ile alakalı.

Return Değeri Almayan Fonksiyonlar

Üstteki kodda return değeri almayan bir fonksiyon görüyorsunuz. Fonksiyonu çağırdığımızda, println fonksiyonu ile ismimizi konsola yazdırıyor.

Return Değeri Alan Fonksiyonlar

return değeri olan fonksiyonlarda, return olacak değeri belirleyen bir (->) işareti bulunur. Eğer bu int ise fonksiyon int değerini döner, String ise fonksiyon String değerini döner demektir.

 

Yorum Ekle

Yorum Yap