PrimeFaces

PrimeFaces-Input Bileşenleri Ve HiberNate İle Örnek Uygulama

Merhaba arkadaşlar. InPlace Kullanımı yazımızda da belirttiğimiz üzere PrimeFaces’ın Input bileşenlerini bitirdiğimiz için bu yazıda bir örnek uygulama yapacağız.

Öncelikle şunu belirteyim anlattığımız tüm Input bileşenlerini bu yazıda kullanamadım. Elimden geldiğince bileşenlerin tamamını kullanmak için çalıştım ama bir noktadan sonra daha fazla ileri gidemedim ve bazı bileşenlerin de form içinde nasıl kullanılacağına karar veremedim. O nedenle öğrendiğimiz tüm bileşenler örnekte yok. Diğer yandan örnek uygulamanın veri tabanı ile bağlantısını Hibernate ile yaptım. İsteyen bu örneği bir PrimeFaces örneği isteyen bir Hibernate örneği olarak kullanabilir. Örnek uygulamayı SQL dosyası ile birlikte Github hesabımdan buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Proje IntelliJ geliştirme ortamında yazılmıştır ve size bu IDE’yi kullanmanızı ve tecrübe etmenizi tavsiye ederim. IntelliJ’nin Ultimate sürümü şu anda öğrenciler için ücretsiz. Kullandığımız tüm PrimeFaces bileşenlerini daha önce anlattığımız için bu yazıda PrimeFaces için bir anlatım yapmayacağım. Ancak formun nasıl çalıştığını görebilmeniz için Java sınıflarına değineceğim  ve bu yazıyı ekran görüntüleri ile destekleyeceğim.

veriTabaninaGonder Metodu-VeriTabaninaGonderme.java

Girilen bilgileri veri tabanına gönderecek metot olan veriTabaninaGonder metodu HiberNate ile oluşturulmuş Entity sınıfı olan Kisiler.java daki değişkenlere kullanıcının girdiği bilgileri eğer verilen bilgilerin doğruluğunun kabul edildiğini gösteren checkbox işaretli ise set ediyor ve veri tabanına yolluyor. Eğer o checkbox işaretlenmeden butona tıklanırsa işlem yapılmıyor ve formun altında işaretlenmediğine dair yazı belirmesini sağlıyor.

Kisiler.java sınıfı HiberNate tarafından oluşturulmuş bir sınıftır. Bu tür sınıflara POJO (Plain Old Java Objects) denilir ve sadece değişkenleri tutarlar. İçerisinde metotların olmadığı sınıflardır.

Resimlerin altındaki yazılarda resmi açıklamaya çalıştım. O yazılara da dikkat ediniz.

İli Seçerken Otomatik Tamamlama Yardımcı Oluyor

İli Seçerken Otomatik Tamamlama Yardımcı Oluyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Takvim Bileşeni

Takvim Bileşeninde Tarihi Elle Girdiğinizde Tavim Girilen Tarihe Gidiyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Password Bileşeni

Password Bileşeni Şifremizin Gücü Hakkında Bilgi Veriyor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CheckBoxMenu Bileşeni

CheckBoxMenu Bileşeni Bazen Sorun Çıkaran Bir Bileşen Oldu Bu Yazıyı Yazarken

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oylama Bileşeni

CallBack İle Kullanılmış Oylama Bileşeni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keyboard Bileşeni

Keyboard Bileşeni Özelleştirilmiş Hali

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

InPlace Bileşenini Kullanmak İçin Şehirler Yazısına Çift Tıkladım Ve Bilgilerin Doğruluğunu Kabul Ettim

InPlace Bileşenini Kullanmak İçin Şehirler Yazısına Çift Tıkladım Ve Bilgilerin Doğruluğunu Kabul Ettim

 

 

 

 

 

 

 

 

Screen Shot 2015-02-03 at 15.46.15

Verilen Bilgiler Kayıt Edilince “Bilgileriniz Alındı,Teşekkürler” Yazısı Çıkıyor

 

 

 

 

 

 

 

 

Verilerin Kaydedilmiş Hali

Verilerin Kaydedilmiş Hali

 

 

 

 

 

 

 

 

Örnek uygulamamız bu şekilde arkadaşlar. Uygulama içinde anlamadığınız kısımları bu yazının altına yorum atarak sorarsanız elimden geldiğince sizlere yardımcı olmak isterim. Gelecek yazıda Button bileşenlerini inceleyeceğiz. Sağlıcakla kalın.

 

2 Yorum

 • Merhaba PrimeFaces ile ilgili yazdıklarınızı takip ediyorum. Elinize sağlık. Çok güzel hazırlamışsınız. Şimdi github ‘a bir proje eklemek istiyorum. Yeni kayıt oldum. Bilgisayarıma gerekli kurulumu yaptım. Yalnız Projeyi bir bütün olarak eklemek için ne yapacağımı bilemiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

  • Merhaba.
   Github’ın masaüstü uygulamasını kurdu iseniz uygulamayı açtıktan sonra sol üst köşedeki artıya tıklayıp Add kısmını seçin.Orada sizden projeniz seçmenizi isteyen Choose kısmı gelecek. Projenizi seçtikten sonra Create&Add Repository butonuna tıklayın.
   Son olarak sağ üst köşeden Publish(Sync) butonuna tıkladığınızda uygulamanızı Github’a yükleyecek.
   Kolay gelsin.

Yorum Yap