JSF

JSF Dersleri- SelectOneRadio Kullanımı

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda selectOneRadio kullanımını ele alacağız ve bir örnekle seçilen nesneleri diğer sayfaya göndereceğiz.

SelectOneRadio yazısına başlamadan önce bir konuya değinelim. Gelecek yazımızı form bileşenlerini geniş çapta kullanacağımız bir örneğe adayacağız. O örnekte forma girilen bilgileri diğer sayfaya alacağız. Şimdi  selectOneRadio kullanımına bakalım.

SelectOneRadio Nedir?

SelectOneRadio bizim Java SE kodlarken Swing yapısı içerisinde gördüğümüz RadioButton bileşenine karşılık gelen bileşendir.

SelectOneRadio Kullanımı:

SelectOneRadio kullanımını bir örnek üzerinden anlamaya çalışalım. Şimdi bir kez elle bir kez de liste yöntemi ile ekranda görülecek nesneleri ekleyelim ve uygulamamızı çalıştıralım.

1-Nesnler El İle Eklenerek:

Index.xhtml Kodu:

 

SosyalHesaplar.java Kodu:

 

Secilenler.xhtml kodu:

Index.xhtml Kodunun Açıklaması:

Index.xhtml kodumuzda 3 adet selectOneRadio etiketi kullandık. Ben birisini açıklayacağım.

İlk selectOneRadio etiketimizde etiketi açtıktan sonra  value kısmına seçilen değeri göndermek istediğimiz yeri ve nesneyi belirliyoruz. Bizim sosyalhesaplar.java sınıfımız içinde ManagedBean(name=”sh”) kullandık ve burada bizden sosyal hesap sayısını girmemizi istediğimiz için ManagedBean sınıfı içerisinde yer alan hesapsayisi nesnesini value kısmına atadık.

f:selectItem ile de ekranda gözükmesini istediğimiz yazıyı ve bu yazı seçildiğinde gönderilecek olan değeri belirliyoruz.  ItemLabel ekranda görülecek yazıyı, itemValue da yazı seçilince gönderilecek değeri belirler.

Burada şunu söyleyelim, itemValue kısmına 5 itemLabel kısmına 2 verdiğinizde ve sayfada 2’yi seçtiğinizde 5 değeri gönderilecektir.Buna dikkat etmeliyiz. Diğer sayfa ve java sınıfı kodunda açıklanacak bişey yoktur. Daha önce değindiğimiz noktalardır.

2-Liste Yöntemi ile Nesne Eklemek:

Liste yönteminde bu defa bir hashmap kullanarak yapacağız.

Index.xhtml Kodu:

 

Secilenler.xhtml kodu:

 

Sosyalhesaplar.java Kodu:

 

Kodların Açıklaması:

-İndex sayfamızda selectOneMenu için ekranda gözükecek yazılarımızı f:selectItems ile verdik. F:selectItems bileşeninin value kısmına class yapısı içinde listeyi döndüren metodumuzu verdik.

Java sayfamızda ise önceki örnekten fazla olarak 2 liste nesnesi ve bu listelere eleman eklediğimiz 2 static yapıyı  ve listeleri döndüren metodları ekledik. Önceki makalede neden static tanımladığımızı belirttik.

Şimdi bir de ekran çıktılarımıza bakalım.

Ekranda gözükecek yazıları el ile girdik.

Ekranda gözükecek yazıları el ile girdik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

El ile girdikten sonraki çıktı

El ile girdikten sonraki çıktı.

 

 

 

 

 

 

 

Diğer yapıda da ekran görünteleri aynı olacaktır.

Bu makalede de bu kadar arkadaşlar. Başta da söylediğim gibi bir sonraki makalede geniş çaplı bir form uygulaması yapacağız. O uygulamanın bir adım gelişmişi form verilerini veritabanına yollamaktır. Yakın zamanda veritabanı konusuna da gireceğiz ve uygulamadan sonra da Facelet Etiketlerini irdeleyeceğiz.

Esen kalın.

Yorum Yap