WordPress

WordPress Codex

[well]

Serinin diğer yazılarını okuyun:

Başlangıç

 1. İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?
 2. WordPress Nedir?
 3. WordPress Codex
 4. WordPress Nasıl Kurulur?
  1. WordPress Kurulumu – Yerel Bilgisayar
  2. WordPress Kurulumu – Web

Orta

 1. WordPress Temel Özellikleri ve Dosya Yapısı
 2. WordPress Yönetimi – Bölüm 1
 3. WordPress Yönetimi – Bölüm 2
 4. WordPress Yönetimi – Bölüm 3
[/well]

Herhangi bir elektronik eşya aldığımızda artık her ne kadar deneme-yanılma yolu ile öğrensek de kullanım kılavuzunu okumaya; bir ilaç aldığımızda da özellikle yan etkileri için prospektüsünü okumaya ihtiyacımız vardır. Burada dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanım kılavuzunun ürün üreticisi tarafından hazırlanmış olmasıdır. Dolayısıyla temel düsturumuz konuyu yine bizzat membaından öğrenmek olacaktır.

WordPress Codex Nedir?

WordPress Codex anlaşılacağı üzere WordPress’in kullanım kılavuzudur. Bu şekilde kalmayıp aynı zamanda tüm altyapının içeriğini de barındırır. Örneğin, WordPress tema geliştirme, eklenti geliştirme, kurulum, güncellemelerin duyuruları ve change log bilgileri ile hangi fonksiyonun hangi işe yaradığını da Codex üzerinden öğrenebilirsiniz.

Codex, aslında WordPress destek stratejileri ve sayfaları içerisinde yer alır bu da demek oluyor ki WordPress forumlarındaki üyeliğinizle aynı zamanda Codex’e bağlanabilir, diğer kullanıcıları/geliştiriciler ile iletişime geçebilir ve/veya WordPress’e birçok açıdan katkı da sağlayabilirsiniz.

Elbetteki Codex’ten faydalanmak için üyelik oluşturmanıza ya da giriş yapmanıza gerek yok fakat özel olarak ilgilendiğiniz bir konuyu takip edebilmek, ilgili sayfayı değiştirebilmek/güncelleyebilmek için giriş yapmanız gerekecektir. Bunun yanı sıra profilinizi Codex’e özel olarak ayarlayabilirsiniz.

Neler Bulurum, Nereden Başlarım?

Codex, anlam olarak toplanmış yazıtlar, birçok yazılı kağıdın biraraya getirilmesidir ki kökeni Romalılar’a dayanmaktadır (Wikipedia). Hal böyle olunca bahsettiğimiz üzere WordPress ile alakalı (PHP, MySQL ilgili temel bilgilendirmeler dahil) tüm dokümantasyona buradan erişebileceğiz.

Codex anasayfasını açtığımızda bizi karşılayan ilk mesaj “WordPress Hakkında Bilinmesi Gereken Çoğu Şey” başlığı ile verilen bağlantılar olacaktır.

Codex - 1

Bu bağlantılara tıklayarak mevcut sürüm hakkında temel bilgilerini sayfasına, destek forumlarına, WordPress indirme sayfasına, WordPress’ten son haberlerin aktarıldığı sayfaya ve güzel bir özellik olarak bir sözlük sayfasına ulaşabilirsiniz. Sayfayı biraz daha aşağı doğru indirdiğimizde de ise WordPress’in kullanımı ve altyapısı ile alakalı özel ve gayet iyi şekilde kategorilendirilmiş bağlantıları göreceğiz.

Codex - 2

Bu kısımda da öncelik “WordPress Nasıl Kullanılır?” başlığına verilmiş. Bu başlık altında temel WordPress kullanım bilgilerini bulacağınız bağlantılar mevcut. Güzel bir ayrıntıya dikkat çekmekte fayda var ki ister yeni başlayan olun isterseniz de ileri seviye geliştirici olun dokümantasyon olması gereken sıra ile yazılmış ve sunulmuştur.

Bir altta ise “Temalar ile Çalışma” başlığı altında Tema Geliştirme, Alt Temalar, Blog Tasarımı ve Düzeni dokümanları; “Eklenti Yazmak” başlığı altında ise Bir Eklenti Yazalım, Eklenti API ve Eklenti Kaynakları dokümanları mevcut. Son olarak ise “Geliştirmeye Katkı Sağlamak” başlığı altında WordPress altyapısında geliştirme yapmak, geliştirici dokümanlarına ulaşmak, güvenlik konuları ile bug bildirimi yapmak için bağlantılar; “Give Back” başlığı altında ise “Nasıl WordPress gönüllüsü olurum?” sorusuna cevap bulabileceğiniz bağlantılar bulunmakta.

Codex sayfalarına herşekilde başvurmamızda fayda olacağını ve asıl bilgi kaynağının burası olduğunu unutmayın. WordPress kurulumundan sonra Codex’e daha sık uğrayacağız.

Serimizin bir sonraki yazısında görüşmek üzere.

[well]Bir sonraki yazı: WordPress Nasıl Kurulur?[/well]

Yorum Ekle

Yorum Yap