WordPress

WordPress Yönetimi – Bölüm 3

WordPress yönetim panelini tanımaya ve incelemeye devam ediyoruz. Bu bölümümüzde Ortam Yönetimini yapacağımız ekranları inceleyeceğiz.

Ortam Yönetimi Ekranları

Kütüphane

WordPress, son sürümü ile ortam değişkenlerine daha da önem verdi ve ilgili arayüzlerin ekranlarını değiştirdi. İçeriklerin zenginleşmesi elbette multi-medya denilen öğelerdir ki bunlar bildiğiniz üzere resim, video, müzik dosyalarından oluşmaktadır.

Birkaç misal vermek gerekirse; WordPress daha önceleri ses dosyalarını ya da video ortamlarını oynatmak için eklentilere ihtiyaç duyar veya youtube gibi dış kaynaktan alınan medyalar için ek kodlar yazılmasını isterdi. Günümüzde ise artık WordPress ile tümleşik ses oynatıcısı var ve video oynatmak için de ek kodlara ihtiyaç duymuyorsunuz.


wp-ortam-yonetimiTüm bunların yanı sıra eklediğiniz (görüntülenebilir) görsel dosyalarını (.jpg, .png, .gif) daha etkin bir şekilde yönetibiliyor, kütüphaneler üzerinde arşivleyebiliyorsunuz hakeza artık WordPress içerisinde hızlıca resim galerileri oluşturabiliyorsunuz. Gelin bu ortamların nasıl yönetildiğine bir göz atalım ve birkaç ufak sır paylaşalım 🙂
wp-ortam-eklenti-detayMenüden “Ortam” bağlantısına tıkladığınızda yukarıdaki görselde yer alan ekran ile karşılacaksınız. Bu ekranda, sitenize eklediğiniz ortam medyalarını liste ya da galeri halinde görebilir, sadece belli tiplerdeki medyaları listeleyebilir, ortam içerisinde arama yapabilir ya da toplu işlem yapmak için “Toplu Seçim” butonunu kullanabilirsiniz.

Bir ortam öğesinin üzerine tıklayarak da öğe hakkında detaylı bilgiye erişebilir, “Daha Fazla Detay Görüntüle” bağlantısını kullanarak da öğe hakkında bilgi alıp, işlem yapabilirsiniz.
wp-ortam-yeni-ekleEğer yeni bir ortam öğesi eklemek isterseniz de “Yeni Ortam Ekle” ekranını kullanabilirsiniz. Sizi karşılayan ekranda iki ufak uyarı/not gözünüze çarpacaktır. Bunlardan ilki; eğer tarayıcınız ya da bağlantı probleminiz varsa basit dosya yükleme formunu denemenizi öğütleyen uyarıdır. Anlaşılacağı üzere WordPress burada ve hemen hemen her yerinde yükleme (upload) işlemleri için ajax teknolojisini (ve drag-drop işlemini de) kullanmaktadır. Bu kullanım ise güncel tarayıcı programları gerektirir ki bu konuda sorun olması artık zor bir ihtimaldir. İkinci uyarı ise; tek seferde ne kadar boyutlu dosya yükleyebileceğiniz ile alakalıdır. Bunu sunucu ayarlarınızdan değiştirebileceğinizi hatırlatmakta fayda var, e tabi vakti geldiğinde nasıl yapılacağını yine bu sayfalardan öğreneceksiniz.

Bölüm Sonu

WordPress yönetimi yapabilmek için üçüncü seviyeyi bitirmiş oluyoruz. İçerik eklerken ses ve resim galerinin nasıl oluştuğunu da inceliyor olacağız. Diğer bölümlerde görüşmek üzere!

Ne demişler;

Kod Şiirdir :) / Code is Poetry :)

[well]

Serinin diğer yazılarını okuyun:

Başlangıç

 1. İçerik Yönetim Sistemi (CMS) Nedir?
 2. WordPress Nedir?
 3. WordPress Codex
 4. WordPress Nasıl Kurulur?
  1. WordPress Kurulumu – Yerel Bilgisayar
  2. WordPress Kurulumu – Web

Orta

 1. WordPress Temel Özellikleri ve Dosya Yapısı
 2. WordPress Yönetimi – Bölüm 1
 3. WordPress Yönetimi – Bölüm 2
 4. WordPress Yönetimi – Bölüm 3
[/well]

Yorum Ekle

Yorum Yap