WHM

WHM – Change Site’s IP Address (Sitenin IP Adres Değişimi)

Bu ekranda sunucunuzda bulunan bir sitenin ip adresini değiştirebilirsiniz. Lakin bu özelliği kullanabilmeniz için sunucunuza birden fazla ip adresi tanımlanmış olması gerekir. Eğer tek ip adresiniz varsa sunucu sağlayıcınızla irtibata geçerek belirli ücret karşılığında belirli sayıda ip adresi kiralayabilirsiniz.

Bir sitenin ip adresini değiştirmek için aşağıda bulunan ekranda ip adresini değiştirmek istediğiniz siteyi seçerek Change butonuna basmanız gerekmektedir. Daha sonra karşınıza çıkan alt ekranda bulunan New Address alanından sunucunuzda bulunan ip adreslerinden birini seçerek Change butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

hostipadresidegistirme

ipadresidegistirme

 

[alert style=”yellow”]Web Host Manager (WHM) nedir? adlı yazımda WHM’nin ne olduğunu detaylı olarak anlatmıştım. İnceleyebilirsiniz.[/alert]

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olan Fatih Çal, bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahiptir. Başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmıştır. Şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı, Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında Sistem Yönetimi ve Yazılım Koordinatörü olarak görev almaktadır.