Siber Güvenlik

WPA2 Protokolü Kırıldı!

Kablosuz ağ şifreleme yöntemlerinin günümüzdeki en güvenlisi olan WPA2 protokolü kırıldı. 13 yıldır modemleri koruyan bu protokol Mathy Vanhoef tarafından keşfedilen ve “krack” olarak adlandırılan yöntemle kırılabiliyor ve kablosuz ağdaki tüm bilgiler (banka hesap bilgileri ve parolalar dahil) ele geçirilebiliyor. Bu güvenlik açığı eski veya yeni fark etmeksizin tüm kablosuz ürünleri etkiliyor. Uygulanabilecek tek geçerli çözüm ise cihazların yazılımlarının güncellenmesi.

Eğer internet servis sağlayıcınızın hediye ettiği bir cihazı kullanıyorsunuz muhtemelen bir yazılım güncellemesi almanız pek olası değil. Yine de servis sağlayıcınızın ve üreticinizin duyurularınızı takip etmenizde fayda var. Bunun haricinde ağ cihazınızı kendiniz satın aldıysanız ve büyük bir üretici tarafından üretildiyse (örneğin ilk yazılım güncellemesinin ASUS markası tarafından sağlanması bekleniyor) güncelleme şansınız daha yüksek. Böyle bir durumda muhakkak cihazınızın yazılımını güncelleyin.

WPA2 gerçekten oldukça güvenli, herkesin itimat ettiği bir protokoldü. Ancak teknoloji bir kez daha gösterdi ki, hiçbir şey güvenli değildir, her şey kırılabilir!

WPA2 protokolünün kırılım sürecini şu adresten takip edebilirsiniz: krackattacks.com

Yorum Yap