PrimeFaces

PrimeFaces-Button&CommandButton

Merhaba arkadaşlar. Bu yazı ve gelecek 2 yazıda PrimeFaces’ın Button bileşenlerini öğreneceğiz. Bu yazıda aynı kod içinde Button ve CommandButton bileşenlerinin kullanımı öğrenceğiz.

Button ve CommandButton bileşenlerinin JSF Dersleri’nde görüğümüz butondan pek bir farkı yok. PrimeFaces geliştiricileri bu bileşenlere gelişmiş arayüz özelliği eklemişler.  Şimdi kod ile nasıl kullanıldıklarına bakalım.

index.xhtml Kodu

Kodumuzun ilk kısmında Button kullanımına ait örnekler var. outcome özelliği ile butona tıklanınca hangi sayfaya gideceğini söylüyoruz. value özelliği butonda gözükecek yazıyı belirlememizi sağlıyor. icon özelliği butonda hangi ikonun gösterileceğini belirtmememizi sağlıyor. icon meselesi ile ilgili ayrı bir yazı yacağım daha sonra.  f:param etiketi ile de gideceği sayfaya parametre geçiriyoruz.

Kodun ikinci kısmında CommandButton bileşenine ait örnekler yer alıyor. Bu bileşen Ajax ile ya da Ajax olmadan sayfa yenileme usülü ile kullanılabilen bir bileşen. Bileşenin actionListener özelliğine verdiğimiz metotdan dönen FacesMessage bileşinin update özelliği ile ekranda mesaj olarak yayınlanıyor.  Bileşenin ajax ile kullanılmasını istersek ajax=true aksi takdirde ajax=false dememiz yeterli.

gidisSayfasi.xhtml Kodu

Bu sayfa içinde index sayfasından gelen parametre Java sınıfına kaydediliyor ve daha sonra bize gösteriliyor.

SayfaBilgisi.java Kodu

Bu kod içerisinde gidisSayfasi.xhtml içerisinden gelen parametre sayfaKodu değişkenine kaydediliyor.

mesajVer metodunun içinde tıklanan butonun id’si alınıyor ve id’sinden ajax olup olmadığına bakılıyor ve ekrana bununla ilgili bir çıktı veriliyor. Burda mesaj verdirme işlemini FacesMessage ve FacesContext özellikleri ile yapıyoruz. İsteyen olursa bu konu ile ilgili de bir yazı yazarım.

Ekran Çıktısı

Projeyi çalıştırıp İkon Ve Yazı butonuna tıklıyorum.

Screen Shot 2015-03-02 at 16.02.46

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelen sayfanın URL’ine dikkat edelim. Parametreler URL’e geçirilmiş gördüğünüz gibi.

Screen Shot 2015-03-02 at 16.04.29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Geri gelip Ajax İle Kullanım butonuna tıklıyorum,Ajax Tetiklemesi Yaptınız mesajı beni karşılıyor.

Screen Shot 2015-03-02 at 16.40.54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ajax özelliğinin false olduğu ikinci butona tıkladığımda da Ajax Olmadan Tetikleme Yaptınız mesajı beni karşılıyor.

Screen Shot 2015-03-02 at 16.45.10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Butonların genel kullanımı bu şekilde arkadaşlar. JSF konuları içerisinde yer alan butonların kullanımından fazla bir farkı olmadığı için size tanıdık gelmiştir diye tahmin ediyorum. Sorularınız ve eleştirileriniz için yorum kısmını kullanabilir ya da [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Gelecek yazıda CommandLink ve Link bileşenlerinin kullanımı öğreneceğiz. Sağlıcakla kalın.

2 Yorum

 • iyi Günler ya bu java kodlarında hata var gibi getSayfaKodu metodunda ve mesajver metodundaki getComponent() u nasıl yazdınız merak ettim yardımcı olabilirmisiniz. teşekkürler.

  • Merhabalar.
   getSayfaKodu zaten Managed Bean içindeki değişkeni xhtml ile ilişkilendirmek için şart bir metot.
   getComponent metoduna gelince o metot ActionEvent’dan bize sağlanan bir metot. Orada dikkat etmeniz gereken nokta hangi ActionEvent’ı import ettiğinizdir. JSF mimarisi içinde ActionEvent için javax.faces.event.ActionEvent kullanılır.
   Başka sorunuz varsa ya da tam izah edemedi isem lütfen yazınız.
   SAYGILARIMLA

Yorum Yap