PHP

PHP Yazmaya Başlamadan Önce

Kod Yazmaya Başlarken ve Bitirirken

[alert style=”yellow”]PHP’de kod yazmaya başlamadan önce bilmemiz gereken bazı temel bilgiler var. Öncelikle bu bilgilere bakalım.[/alert]

.php uzantılı dosyalarımızın içerisine yazacağım php kodlarının sunucu tarafından anlaşılıp yorumlanması için PHP kodlarının başına “<?php”  sonuna ise “?>” işareti koymam gerekiyor.

Yukarıda yer alan kod parçasında // işaretini görebilirsiniz. Bu işaretler açıklama satırı yazmak için kullanılır. // işareti ve sonrasında yazacağınız hiç birşey sunucunuz tarafından yorumlanmadan es geçer.

Noktalı Virgülün Kullanımı ve Önemi

PHP’de neredeyse her komuttan sonra noktalı virgül işareti koyarak komutumuzu sonlandırıyoruz.

Noktalı virgül PHP’nin alınıp yorumlanması için önemlidir. PHP, yorumlanırken satır satır ve komut komuta alınarak yorumlanır. Sunucu noktalı virgülleri dikkate alarak bu işlemi gerçekleştirir.

Ama şunu da bilmek gerekir istisnai komutlar var. Bunları noktalı virgül ile sonlandırmamıza gerek yok. Bu komutları ilerledikçe göreceğiz.

Başlıkta noktalı virgülün kullanımı ve önemi dememin nedeni uzun soluklu yazdığınız bir kodda eğer kodunuz çalışmıyorsa noktalı virgül işaretlerine dikkat etmeniz içindir. Çünkü en çok noktalı virgülü yazmayı unuttuğunuz için sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Ekrana çıktı (yazdırma) alma komutu

PHP’de yazdığınız bir kodun veya string (metin)’in ekranınıza gösterilebilmesi/yazdırılabilmesi için echo yahut print komutunu kullanabilirsiniz. Bu iki komutta sonuç olarak aynı işlemi görüyor. Ben bu komutlardan echo’yu kullanacağım.

[alert style=”red”]İki komut arasındaki farkı öğrenmek istiyorsanız “echo ve print Arasındaki Fark” adlı makalemi inceleyebilirsiniz.[/alert]

Yukarıda Bulunan Kodun Çıktısı :

Selamun Aleyküm Dünya

Açıklama Satırları Eklemek

Yukarıda belirttiğim gibi yazdığım kodların yanlarına, üstlerine, altlarına açıklama satırları ekleyebilirim. Uzun soluklu projeler de çok satırlı kodlarda yazdığımız kodların ne işlevi yaptığını unutacağım zamanlar gelecek. İşte bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için ve yazdığım kodları başkalarının anlayabilmesi için açıklama notları yazmam gerekiyor.

# , // ve /* */ işaretleri

Açıklama notları için # , //  ve /* */ işaretlerini kullanabilirim. Bu işaretlerin açıklamalarını aşağıda yer alan kod parçasında görebilirsiniz.

 

[alert style=”grey”]Not: PHP kodlarımızın çalışması için <?php ve ?> işaretlerinin arasına yazmamızın gerektiğini söylemiştim. Aslında <? ve ?> işaretleri ile de yazarsanız çalışır. Lakin bazı sunucular bu işaretlerdeki php ibaresini arıyor ve çalışmayabiliyor. Bu yüzden <?php ve ?> işaretlerini kullanmanızı öneririm.[/alert]

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği Lisans ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans mezunu olan Fatih Çal şuanda Düzce Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumaya devam etmektedir. Bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahip olan Fatih Çal, başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmış, şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak görev almaktadır.
  • roger price

    çok güzel bir başlangıç. keşke sıfırdan phpnin makalelerinde bir belirteç kullansanız, o zaman daha iyi olur gibi bence. en azından php 101, 102… şeklinde yada 1, 2… şeklinde yazarsanız siteye sonradan gelenler için kolaylık sağlayıcı olur.

    • Fatih Çal

      Değerli yorumunuz için teşekkürler. Bu aşamadan sonra artık yavaş yavaş kod yazmaya başlayacağız. Bir sonraki makalelerde 1 2 3 şeklinde ibareler yer alacaktır.

  • Pingback: PHP Yazmaya Başlamadan Önce | kod5()

  • ilk paragraftaki kısa kod çalışmıyor 🙂 Bu arada anlatım güzel, sağolun