PHP

PHP Sabiti / define Fonksiyonu – 2

PHP sabiti, bir değeri olan yalnız bu değer kodumuzun çalışma süresince hiç değiştirilemeden kullanılan sabittir. Bu özelliği ile PHP sabiti güvenilir bir yöntemdir.

PHP’de sabitlerin tanımlanmasını define() fonksiyonu ile yapıyoruz. Bu fonksiyonun 3 parametresi vardır. Yalnız 2 parametre ile de kullanabiliyoruz.

2 Parametreli Örnek:

[alert style=”yellow”]Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi define() fonksiyonu ile PHP sabiti oluştururken sabitin adının büyük ve küçük harfe duyarlılığı var.[/alert]

3 Parametreli Örnek:

define(“sabit ismi” , “sabit değeri” , büyük/küçük harf duyarlılığı)

[alert style=”green”]Yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi define() fonksiyonu ile PHP sabiti oluştururken 3. parametreyi true yaparak büyük/küçük harfe duyarlılığını kapatmış olduk. true yerine false yazsaydık ilk örnekteki gibi büyük/küçük harfe duyarlı olup uyarı vericekti.[/alert]

Bir Sabitin Değerini Başka Sabite Verme

kod5phpsabiti

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olan Fatih Çal, bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahiptir. Başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmıştır. Şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı, Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında Sistem Yönetimi ve Yazılım Koordinatörü olarak görev almaktadır.