PHP

PHP array_change_key_case Fonksiyonu

array_change_key_case fonksiyonu, bir dizinin tüm anahtarlarının harflerini büyük veya küçük harfe dönüştürme yarar. Bu işlemi gerçekleştirirken sayısal verilere dokunmaz.

Kullanımı :

Harfleri büyültmek için;

 

Harfleri küçültmek için;

 

Örnek 1 – array_change_key_case örneği

Bu örnekte dizi içerisinde bulunan anahtarların harflerini büyültmek için CASE_UPPER kullanıyoruz.

 

Çıktısı :

 

Örnek 2 – array_change_key_case örneği

Bu örnekte dizi içerisinde bulunan anahtarların harflerini küçültmek için CASE_LOWER kullanıyoruz.

 

Çıktısı:

 

Örnek 3 – array_change_key_case örneği

CASE_LOWER kullanarak küçülttüğümüz harfleri kullanmadan da küçültebiliriz. Çünkü array_change_key_case fonksiyonunda CASE_LOWER varsayılan olarak kullanılmaktadır.

 

Çıktısı:

 

[alert style=”red”] Harf dönüşümü sırasında aynı anahtarlara sahip olan değerler varsa sonraki değeri önceki değerin üzerine yazar. Örnek : [/alert]


Çıktısı:Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği Lisans ve Ahmet Yesevi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans mezunu olan Fatih Çal şuanda Düzce Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okumaya devam etmektedir. Bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahip olan Fatih Çal, başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmış, şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda Şube Müdürü olarak görev almaktadır.