PHP

PHP’de Session – Örnek Uygulama

Bir önceki yazımda PHP’de Session (Oturum Yönetimi)‘ı anlatmıştım. Şimdi session ile ilgili örnek bir uygulama yapalım.

Aşağıdaki kodlar giris.php sayfasında yer alan kodlardır. Bu sayfa ilk açıldığında session_start() fonksiyonu ile oturum başlatılıyor ve hemen arkasından ekrana giriş formu geliyor. Giriş formuna kullanıcı adı ve şifresiyi yazıp, Giriş Yap butonuna basınca formdan gelen değerler tanımlanan kullaniciadi ve kullanicisifresi  adlı oturumlara atanarak index.php sayfasına yönlendiriliyor.php_session_uygulama_girisphp

Aşağıdaki kodlar index.php sayfasında yer alan kodlardır. Bu sayfada oturum başlatma fonksiyonunu yazarak, if kontrolünde giris.php sayfasından gelen kullanıcı adı ve şifrenin doğruluğunu kontrol ederek ekrana Hoş geldiniz yazısını basıyoruz. Eğer giris.php sayfasından gelen bilgiler ile if kontrolündeki bilgiler aynı değilse tekrar giris.php sayfasına yönlendiriyoruz.

php_session_uygulama_indexphp

Aşağıdaki kodlar ozel_sayfa.php sayfasında yer alan kodlardır. index.php sayfasından bu sayfaya geçiş sağlanabilmesi için Özel Sayfa diye bir link vermiştik. Amacımız oturumumuzun diğer sayfalara geçişlerde de devam ettiğini göstermektir.

php_session_uygulama_ozelsayfaphp

Aşağıdaki kodlar cikis.php sayfasında yer alan kodlardır. Diğer sayfalara yer alan Çıkış Yap linkine tıkladığımızda aşağıdaki kodlar çalışarak oturum sonlandırılarak giris.php sayfasına yönlendirilir.