Ağ Teknolojileri

Observium Kullanarak Ağınızı Analiz Edin!

Ağ Yöneticiği günümüz bilişim teknolojilerinin en zorlu iş kollarından birisidir. Zira bir ağdan bahsedildiğinde eskiden birkaç bilgisayarın, sunucu ve yazıcının bulunduğu yapılar akla geliyordu. Fakat bugün ağ dediğimiz zaman dev veri ambarlarından minicik bir akıllı düğmeye varana kadar türlü cihazdan bahsediyoruz. Haliyle yüzlerce bilgisayar, onlarca sunucu, ağ anahtarları, yönlendiriciler ve diğer cihazlardan oluşan bir ağ yapısını yönetmek oldukça zordur. Üstüne bir de bu yapıyı sürekli izlemek gerektiğinden ağ yöneticilerin işi başından aşkın dersek yeridir.

Fakat “Network Monitoring” ürünü olarak piyasada birçok ağ izleme yazılımı bulunuyor. Bu yazılımlar ağ yöneticilerine büyük kolaylıklar sağlasa da çoğu zaman oldukça pahalı yazılımlardır. Bu noktada ücretsiz çözümler bir elin parmağını geçmemekle birlikte ekseriyetle ücretli ürünlerin kısıtlı versiyonları olarak yayınlanmaktadır.

Bu noktada ise imdadımıza ücretsiz ve gelişmiş bir ağ izleme yazılımı olan Observium yetişiyor.

Observium Nedir?

Observium, piyasadaki ağ izleme yazılımlarından umduğunu bulamayan bir ağ yöneticisi tarafından 10 yıl kadar önce açık kaynak kodlu geliştirilmeye başlanan bir network izleme platformudur. Network yapınız dâhilinde bulunan cihazlardan SNMP ile aldığı verileri grafiksel bir ara yüzde sunmaktadır. Birçok markanın (Cisco, Windows, Linux, HP, Juniper, Dell, FreeBSD, F5, Brocade, Citrix, NetApp vb.) ürününe ait CPU, RAM, hafıza, port, trafik vb. verileri otomatik olarak tespit edip toplamaktadır.

Donanım Gereksinimleri

Observium görece küçük bir yazılım. Kurulum için her ne kadar 256MB RAM bellek yeterli olsa da kaynak konusunda kısıtlamanız yoksa tavsiyem 2GB RAM, çok çekirdekli işlemci (1×4 core veya 2×2 core) ve 25GB disk alanı kullanmanızdır. Ek olarak SSD disk kullanırsanız maksimum verim sağlayabilirsiniz.

Yazılım Gereksinimleri

Observium popüler Linux dağıtımları olan Debian ve Ubuntu üzerine inşa edilmiştir. Temel gereksinimler Apache, fping, MySQL, Net-SNMP, RRDtool ve PHP’den oluşur. Ek olarak GraphViz, Ipmitool ve libvirt-bin paketleri de yüklenebilir. Kullanmak istediğiniz Linux platformunun ise her zaman son sürüme sahip olduğundan emin olmanızı tavsiye ederim.

Observium’u Ubuntu Üzerinde Yüklemek

Observium platformu Ubuntu/Debian/RHEL/CentOS gibi farklı Linux dağıtımlarında çalışıyor olsa da tavsiye edilen Ubuntu kullanarak yüklemenizdir. Bu yazıda Ubuntu 16.04 ve daha üst sürümler üzerinde Observium platformunu kuracağız.

Öncelikle sorun yaşamamak için terminalde root olarak giriş yapmanızı öneriyorum:

Sonrasında ise kurulma geçmeden önce son sistem güncellemelerini kontrol edin:

Sisteminizin en son güncellemelere sahip olduğundan emin olduktan sonra Observium için gerekli paketleri indirin:

Gerekli paketler yüklendikten sonra MySQL veritabanı bilgileri oluşturulmalıdır. Bilgileri oluşturmak için MySQL’e giriş yapın:

Veritabanını oluşturun:

Veritabanının adı observium’dur. Kullanıcıyı oluşturun:

Kullanıcı adı observiumadmin şifresi ise observiumpassword olarak oluşturuldu. Sonraki aşamadan yetkilendirmeyi gerçekleştirin:

Ayarları sonlandırıp çıkış yapın:

Artık Observium’u yüklemek için hazırsınız. Şimdi Observium yazılımını indireceğiniz dizini oluşturun:

Şimdi sıra geldi yazılımı indirmeye. Burada ücretsiz olarak yayınlanan Community sürümünü yükleyeceğiz. Ayrıca ücretli sürüme karar verirseniz yükleme aşamaları için Observium’la iletişime geçerek profesyonel destek alabilirsiniz.

Observium’u indirin:

Yazılımı indirdikten ve paketi çıkardıktan sonra yazılımın olduğu klasöre giriş yapın:

Öntanımlı olarak gelen ayar dosyasını kopyalayın ve düzenlemek için açın:

Burada veritabanı bilgileri az önce oluşturduğunuz bilgilerle güncelleyin ve kaydedip kapatın:

Komut satırından öntanımlı MySQL şemasını kaydedin:

Sonraki aşamada RRD dosyalarını kaydetmek ve kayıt için gerekli izni sağlamak için şu satırları çalıştırın:

Log kayıtlarını tutmak için dizin oluşturun ve izin sağlayın:

Sıra geldi Apache ayarlarını düzenlemeye. Ubuntu 16.04 için Apache dizini şöyledir: /etc/apache2/sites-available/000-default.conf

Bu dizindeki 000-default.conf dosyasını açarak şu şekilde güncelleyin:

Ardından PHP mcrypt modülünü aktif edin:

Sonrasında PHP’yi etkinleştirin:

Ayarların etkin olabilmesi için Apache’yi yeniden başlatın:

Observium’u Kullanmak

Buraya kadar olan adımları başarılı bir şekilde tamamladığınız takdirde Observium’u kullanmaya hazırsınız demektir. Şimdi Observium’u kullanmak için gerekli olan kullanıcı bilgisini oluşturun:

Administrator yetkisine sahip kullanıcı oluşturmak için <level> alanına 10 yazmalısınız.

İlk cihazınızı ekleyin:

Eklediğiniz cihazın üzerindeki bilgileri keşfetmek ve Observium yazılımına aktarmak için şu komutları çalıştırın:

All dediğinizde sistemde eklenmiş tüm cihazlara dair veriler gözden geçirilecektir. All yerine cihazın ID numarasını yazarak sadece tek bir cihaz üzerinde discovery.php ve poller.php uygulamalarını çalıştırabilirsiniz. ID numarası ilk eklediğiniz cihazla birlikte 1’den başlar ve cihaz ekledikçe otomatik artar.

Otomatik Olarak Verileri Kontrol Etmek

Sistemi otomatikleştirmek için cron jobs oluşturmak gerekmektedir:

Oluşturduğunuz observium dosyasının içine şunları kopyalayın:

Sonuç

Artık hazırsınız. Yazılımı kurduğunuz sunucunun IP adresini tarayıcınızdan açtığınızda karşınıza gelen ekrandan kullanıcı bilgilerini girerek Observium’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap