JSP

JSP ile İlk Uygulama – 2

Merhaba, önceki yazımda JSP’nin ne olduğundan, JSP ile neler yapılabildiğinden, gerekli IDE ve araçların kurulumundan bahsetmiştim.

Bu yazıda teorik bilgilerden sonra artık uygulamaya geçebiliriz. Bu aşamada size tavsiyem bir klasör oluşturun ve bu klasörün içine Eclipse ve Tomcat’i atın. Bu şekilde projenizi başka bir bilgisayarda çalıştırmak isterseniz klasörü olduğu gibi kopyalamak yeterli olacaktır. Hazırsanız başlayalım..

 

Size söylediğim gibi “JSP_Uygulama” isimli bir klasör oluşturdum ve içerisine Eclipse ve Tomcat’i attım.

k2

Daha sonra Eclipse’yi çalıştıralım. Eclipse ilk açıldığında bizden workspace yani çalışma alanı ister. Bu yüzden projelerimizin düzenini sağlamak için Eclipse klasörü içerisinde “JSP_Egitim” isimli bir klasör oluşturdum. Projelerimiz bu klasörün içerisinde bulunacak.

k3

Eclipse’ye bu klasörü göstereceğim. Eclipse IDE’yi açalım. Browse butonuna basarak oluşturduğumuz klasörü workspace olarak belirleyelim. Bunu bize her defasında sormaması için sol alttaki kutucuğa tik atalım OK diyelim.

k4

Şimdi projelerimizde kullanacağımız sunucumuzu ekleyelim. Alt kısımdan servers’a daha sonra create a new server’a tıklayalım. Açılan pencerede Apache klasörünün içinden Tomcat v8.0 Server’ı seçelim ve next diyelim.

k6

 

Sonraki sayfada Browse diyelim. JSP_Uygulama isimli klasörün içine attığımız Tomcat klasörünü seçelim. Tamam diyelim ve Finish’e basarak bitirelim.

k7

Şimdi projemizi oluşturalım. Sol üstten File -> New -> Dynamic Web Project diyelim.

k5

Project name kısmında projemize bir isim verelim. Target runtime kısmı bu şekilde gelmiş olması gerekiyor. Gelmezse biraz önce oluşturduğumuz server’ımızı bulup seçebilirsiniz. Next diyelim.

k8

Bu bölümde herhangi bir değişiklik yapmamıza gerek yok. Next diyelim.

k9

Bu sayfada işaretliğim yere bir tik atalım. Bu, projelerimiz için gerekli olan web.xml dosyasının otomatik olarak oluşmasını sağlayacak. Belki bu projemizde işe yaramayacak ama ileri seviye projelerde buraya tik atmayı ihmal etmeyin. Finish deyip bitirelim.

k10

Projemizi oluşturduk. Şimdi projemize bir JSP dosyası ekleyelim ve ilk uygulamamızı çalıştıralım. Web Content’in üzerine gelip sağ tıklıyoruz. New -> JSP File diyoruz.

k11

Açılan pencerede dosyamıza bir isim veriyoruz. Herhangi bir isim verebilirsiniz fakat projeyi çalıştırdığımızda ilk bu sayfanın çalışmasını istiyorsanız index.jsp diyebilirsiniz. Finish deyip bitirelim.

k12

index.jsp isimli dosyamızın içeriğini şu kodlarla dolduralım.

Daha sonra dosyamıza sağ tıklayalım. Run as -> Run on Server diyelim.

k13

Bu kısımda daha önceden oluşturmuş olduğumuz sunucumuzu seçelim. Sol alt köşede işaretlediğim kısma tik atalım ki bir daha bize bunu sormasın. Finish deyip sayfamızı çalıştıralım.

k14

Evet ilk projemizi oluşturduk ve çalıştırdık.

k15

Ekrana sadece “Hello World” yazdırmış olsak da bu yazıda bir proje nasıl oluşturulur, bir JSP dosyası nasıl eklenir gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Takıldığınız bir yer olursa yorum kısmından sorularınızı bana iletebilirsiniz. Bir sonraki yazıda JSP Yaşam Döngüsünden bahsedeceğiz. Hoşçakalın..

Yorum Ekle

Yorum Yap