JSP

JSP – Exception Implicit Objects – 15

Merhaba, bir önceki yazıda JSP‘de çok fazla kullanılmayan üç nesneye değinmiştik. Bu yazıda ise gömülü nesnelerin sonuncusu olan Exception nesnesini anlatmaya çalışacağım.

Exception nesnesi java.lang.Throwable sınıfından oluşturulmuştur.  Bu nesneye sadece hata sayfası(Error Page) olarak belirlenmiş sayfalardan erişilebilir. Bir sayfanın hata sayfası olarak belirtilmesi için Directive Tag kullanarak isErrorPage özniteliğine “true” değeri verilmelidir. Aşağıda bu duruma örnek verelim.

Örnek Uygulama

Girilen iki sayıyı bölen bir uygulamamız olsun. Eğer kullanıcı ikinci sayıya 0 girerse, 0’a bölünme hatası ortaya çıkacaktır. Bu hatayı yakalayıp önceden belirlediğimiz bir sayfada gösterelim.

index.jsp

İki adet inputtan oluşan bir form oluşturduk. Butona basıldığında bolmeYap.jsp sayfasına gidecek. Biz de o sayfada bu formdan gelen sayıları alıp bölme işlemi yapacağız.

bolmeYap.jsp

Burada önemli bir nokta şu: en üst satırda Directive Tag(Emir etiketi) kullanarak, errorPage özniteliğine hata oluştuğunda gidilecek sayfanın ismini verdik.

hataSayfasi.jsp

Bu sayfada ise exception nesnesini kullanarak hatayı ekrana yazdırdık. Bu nesneyi kullanabilmek için en üst satırda isErrorPage=”true” diyerek sayfanın bir hata sayfası olduğunu belirttik.

Ekran Görüntüleri

3

4

 

Bu yazıyla birlikte JSP Implicit Objects konusunu bitirmiş oluyoruz. Bir sonraki yazıda JSP‘de Yönlendirme konusuna değineceğim. Görüşmek üzere.

Yorum Yap