Git

Bitbucket Kullanımı ve Repository Oluşturma

8251351500_4e9811a400_zBitbucket, Git projelerini uzak sunucuda tutmayı ve kontrol etmeyi sağlayan bir sistemdir. Bir önceki yazımda Github ile karşılaştırmasını yapmıştım. Şimdi ise sizlere bu sistemin kullanımı anlatacağım.

Üyelik

Öncelikle sisteme üye olalım. Bitbucket‘a buradan üye olabilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-10-30 12.04.03

Üyelik sırasında dilerseniz, Plan yazan kısımdan takım oluşturabilirsiniz. Buradaki listeden size uygun olan takım seçeneğini seçtikten sonra sizden takım ismini ve id‘sini girmenizi isteyecektir. Eğer bu alanları da doldurursanız, hem kendinize bir üyelik açmış hem de bir takım oluşturmuş olursunuz. Daha sonra bu takıma üyeler ekleyebilirsiniz.

 

Yeni Repository Oluşturma

Üye olduktan sonra yapmamız gereken işlem yeni bir repository oluşturmak. Repository, projeleri barındıran bir depo/havuzdur. Üyelik işleminden sonra yeni bir repository oluşturmak için üst kısımda yer alan Create butonuna tıklıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor.

Ekran Resmi 2014-10-27 16.50.23

Buradaki alanları doldururken şunları bilmenizde fayda var;

Access level: Bu alanı işaretlemezsek projemiz public olur. Private bir repository oluşturacaksanız, bu seçeneği işaretleyin.

Forking: Fork, repository’yi görebilen diğer üyelerin repository’yi kendi hesaplarına kopyalaması işlemidir. Bu işlemin yapılabilmesi için burada size sunulan seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Repository type: Kullandığınız versiyon kontrol sistemini buradan seçebilirsiniz.(Git ya da Mercurial)

Issue tracking: Bu sistem projede yer alan yazılımcılara görevler atamanızı bunların durumunu takip etmenizi sağlayan bir sistemdir. Kullanmak istiyorsanız bu alanı işaretleyebilirsiniz.

Language: Hangi platformda proje yapacağınızı burada belirmelisiniz. Örneğin; bu bir Android projesiyse burada Android’i seçmelisiniz.

HipChat: Bu sistem Atlassian‘ın yakın zamanda çıkarmış olduğu bir haberleşme sistemidir. projedeki üyelerin birleriyle irtibat kurması için oldukça kullanışlıdır. Kullanmak isteyenler bu alanı işaretleyebilirler.

[alert] Buradaki seçenekleri daha sonra Settings sekmesi altından değiştirebilirsiniz.[/alert]

Gerekli alanları doldurduktan sonra Create Repository butonuna tıklıyoruz.
Ekran Resmi 2014-10-27 16.51.42Reporsitory
‘yi oluşturduktan sonra soldaki menüyü göreceksiniz. Repository‘nin yönetimi için bu menüyü kullanacağız.

Başlangıç için önemli sekmeler;

Clone: Repository‘yi clone‘lamak için link alabileceğiniz kısımdır.

Overview: Repository‘nin durumu hakkında bilgiler bulunan kısımdır.

Source: Projeje dosyalarının bulunduğu kısımdır.

Commits: Yapılan commit‘leri bu sekme altında görebilirsiniz.

Branches: Eğer projede dallanmalar mevcutsa bu sekme altından görebilir ve yönetebilirsiniz.

Issues: Görev oluşturup takibini yapabileceğiniz sekmedir.

Downloads: Repository‘yi bilgisayarınıza indirebileceğiniz kısımdır.

Settings: Repository‘nin ayarlarını buradan değiştirebilirsiniz.

Evet, böylece ilk repository‘mizi oluşturmuş olduk. Bir sonraki yazımda SourceTree kullanarak bu repository‘yi bilgisayarımıza clone‘lamayı ve repository‘ye proje eklemeyi anlatacağım.

 

1 Yorum

  • […] projelerinin yönetimini kolaylaştıran oldukça kullanışlı bir masaüstü uygulamasıdır. Bitbucket başta olmak üzere, Github ve Stash gibi diğer sistemlerdeki Git repository‘lerinizi […]

  • Merhaba, öncelikle bilgilendirme için teşekkür ederim.
    Bitbucket hesabımda Repository alanında 6 gün önce alınan bir depo görünüyor. Bu deponun boyutu 1.7 GB. Acaba bu boyut sadece ftp’ye mi ait yoksa veritabanı da dahil mi içine?
    Ben vbulletin tabanlı forum kullanıyorum. Bitbucket hesabını da bir uzmana açtırmıştım. Şimdi kendisine ulaşamıyorum onun için sistemi çözmeye çalışıyorum. Temel amacım Vbulletin forumun veritabanı yedeğini almak. Ayrıca cloudflare.com’da bir hesap açtı. Buradan dns yönlendirmesi yaptı.
    Sistemi çözmemde yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum Yap