JSP

JSP – Declaration Tag – 7

Merhaba. Bir önceki yazımda JSP – Expression Tag konusuna değinmiştim. Bu yazıda ise Declaration Tag’den bahsedeceğim.

Declaration Tag değişken ve metot tanımlamaya yarar. Bu tag içerisinde tanımlanan her şey JSP yaşam döngüsü(JSP Lifecycle) sırasında _jspService() metodunun dışına Class tanımının içine yazılır. Böylece Declaration Tag içerisinde oluşturulan değişkenler ve metotlar Class seviyesine sahip olur. Yani her yerden erişilebilir hale gelir.

Ayrıca Declaration Tag’in içerisine yazılanlar bir kere oluşturulacağından dolayı her istek(request) geldiğinde bellek kullanılmaz

Söz Dizimi

Metot Tanımlama

Ekran Görüntüsü

Screenshot_3

 


 

Değişken Tanımlama

Ekran Görüntüsü

Screenshot_4

 


Declaration Tag ve Scriptlet Tag Arasındaki Farklar

  • Scriptlet Tag içerisinde sadece değişken tanımlanabilir. Declaration Tag içerisinde ise hem değişken hem de metot tanımı yapılabilir.
  • Scriptlet Tag içerisine yazılanlar Sunucu tarafından _jspService() metodunun içerisine yazılır. Dolayısıyla sadece aynı kapsam içerisinden erişilebilir. Declaration Tag içerisine yazılanlar ise Class tanımının içine _jspService() metodunun dışına yazılır.

Bu yazı ile birlikte sıkıcı konuları bitirmiş oluyoruz 🙂 Bir sonraki yazıda Implict Objects ( Gömülü Nesneler) konusuna giriş yapacağız. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kısmından ya da e-posta yoluyla bana ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere..

 

Yorum Ekle

Yorum Yap