Genel Proje Yönetimi

Proje Yönetimi

Değerli okuyucular,

Kod5 eğitim, kodlama ve paylaşım platformunda proje yönetimi ile ilgili yazı dizisiyle sizlerle birlikte olacağım için gurur duyuyorum. Proje yönetimi konusunu bu platformun bir parçası haline getiren ve benden bu alanda yazı yazmamı talep eden kıymetli Kod5 ailesine teşekkürü bir borç biliyorum.

Yazı dizimizde proje yönetimi ile ilgili olarak uluslararası arenada kabul görmüş ve halen yürürlükte olan proje yönetim metodolojilerini, avantaj ve dezavantajlarını, ülkemizdeki proje yönetim alışkanlıklarımız ile örtüşen yönlerini ve eksikliklerimizi vurguluyor olacağım.

PMI_Logo

Proje yönetimi konusunda tüm dünyada geçerli olan birkaç metodoloji bulunmaktadır. Bunların en önemlileri arasında merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Proje Yönetim Enstitüsü’nün (Project Management Institute – PMI) hazırlamış olduğu ve tüm dünyada kullanılan Proje Yönetim Bilgi Birikim Kılavuzu (PMBOK) yer almaktadır. Bu kılavuzu ABD’nin proje yönetim standardı olarak ifade etmekle beraber, tüm dünyada en çok kullanılan proje yönetim metodolojisi olduğunu söylemek gerekir.

Prince2_Accredited_examination_instituteDiğer taraftan her şeyde olduğu gibi bu alanda da İngiltere kendi standardı ile karşımıza çıkıyor. Merkezi Bilgisayar ve İletişim Ajansı (CCTA – the Central Computer and Telecommunications Agency) ilk defa 1989 yılında Projects IN Controlled Environments’ın kısaltması olarak PRINCE adı altında proje yönetim standardını oluşturmuştur. Amacı devlete ait bilgi sistem projelerinde kullanılmak üzere bir standardın geliştirilmesidir. 1996 yılına gelindiğinde 150’ye yakın organizasyonun katılımıyla bu standart güncellenerek PRINCE2 adını almıştır. 2000 yılında Merkezi Bilgisayar ve İletişim Ajansı (CCTA) Devlet Ticaret Ofisi (Office of Government Commerce – OGC) olarak isim değiştirmiştir. Bugün özellikle İngiltere’nin devlet kurumları için satın alma ve tedarik konularında destek sağlamayı amaçlayan kuruluş olarak OGC proje, program, portföy, risk, değer ve bilgi teknolojileri altyapı kütüphanesi (ITIL) olarak bilinen çerçeveleri sunmakla beraber aynı zamanda bunlar için sertifikasyon hizmeti sağlayan bir kuruluş olarak varlığını devam ettirmektedir. Proje yönetimi alanındaki PRINCE2 metodolojisi ve sertifikası özellikle İngiltere ve sömürgesi altındaki devletlerde popülaritesini korumaktadır. Ancak Amerika’nın standardı ile karşılaştırıldığında daha küçük bir coğrafyada kullanıldığını söyleyebiliriz.

IPMA_LogoBunların dışında Uluslararası Proje Yönetim Birliği (International Project Management Association – IPMA) proje yönetim alanında bir çerçeve ve sertifika hizmeti sunmaktadır. Bu birliğin kuruluşu 1965 yılına kadar dayanmaktadır. O zamanlar Uluslararası Yönetim Sistemleri Birliği olarak kurulan kuruluş 1994 yılında şuan ki ismi ile güncellenmiştir. Bu birliğin amacı dünyadaki proje yönetimi ile ilgili topluluklara standard, kılavuzluk ve liderlik sağlamaktır. Birliğin yönetiminde Almanya, İsviçre, İngiltere, Avusturya, Polonya ve İspanya gibi ülkelerin temsilcileri bulunmaktadır.

Değerli okuyucular,

iso proje yönetimiYukarıda saymış olduğum kuruluş ve birlikler proje yönetimi alanında genel bir çerçeve ve sertifika hizmeti sunan en başlı kuruluşlardır. Bunların dışında Uluslararası Standard Örgütü (ISO) proje yönetimi konusunda 2012 yılının sonunda “ISO 21500 – Proje Yönetim Kılavuzu” adında bir standart yayınlamıştır. Bu standardın temel amacı ortak dilin geliştirilmesi, mevcut ISO standartlarına uyum, sektör bağımsız bir çerçeve çizilmesi ve proje yönetimine ait bir standardın oluşturulmasıdır. ISO 21500’ün ortaya çıkışı İngiltere ve Amerika’nın liderliğinde 20 ülke ve 50’den fazla delegenin katılımı ile gerçekleşmiştir.

Ne yazık ki, ülkemizin kendine has bilinen bir proje yönetim modeli olmamakla beraber, yukarıdaki organizasyonların hiçbirinde de temsil edilmemiştir. Mesleki yeterlilik kurumunun proje yöneticiliğini bir meslek olarak tanımış olması ülkemiz adına küçük bir adım da olsa, ivedilikle TSE ya da başka bir kurumun ülkemizin proje yönetim standardını belirlemesi, geliştirmesi, sertifika hizmeti sunması ve uluslararası arenada temsil etmesi gerektiği ortadadır. Bu söylediğim bir gün muhakkak gerçekleştirilecektir fakat o güne kadar dünya üzerindeki proje yönetim trendlerini öğrenip kendi projelerimize uyarlamamız, projelerimizin başarıya ulaşmasını sağlayacaktır.myk logo

Dünya üzerinde en fazla tercih edilen proje yönetimi sertifikasına ve ülke sayısına baktığımızda PMI’ın açık ara diğerlerinden önde olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden bundan sonraki yazılarımızda PMI’ın sunmuş olduğu standart üzerinden bir çerçeve sunarak sizlere makaleler yazmayı planlıyorum.

Selam, saygı ve muhabbetlerimle.

1 Yorum

Yorum Yap