WHM

Web Host Manager’a (WHM) nasıl girilir?

Bir Datacenter’dan sunucu kiralarken sizlere belirli işletim sistemleri ve panel lisans seçenekleri sunarlar. Linux tabanlı bir sunucu kiralayacaksanız yüksek oranla WHM/cPanel lisanslı bir sunucuyu seçeceksinizdir. Datacenter ödediğiniz ücret karşısında işletim sistemi ve lisanslı WHM/cPanel kurulumunu gerçekleştirdikten sonra size bir ip adresi, kullanıcı adı (bu genellikle root olarak verilir) ve şifre verecektir. Sizde bu bilgiler ile WHM’e giriş yaparak kullanmaya başlayacaksınız.

WHM’e giriş

WHM’e giriş yapmanız 2 basit yolu vardır.


whmegirisportu1.
ip adresi:port ya da domainadi.com:port
Örneğin; 127.0.0.1:2086 ya da kod5.org:2086

2. ip adresi/whm ya da domainadi.com/whmwhmyeportsuzgiris

Örneğin; 127.0.0.1/whm ya da kod5.org/whm

 

 

Bu şekilde giriş sayfasına ulaşacaksınız. Size verilen kullanıcı bilgileri ile giriş yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

whmgirislogin

[alert style=”yellow”]WHM’nin nasıl kullanılacağına dair bilgi edinmek için Web Host Manager (WHM) nedir? adlı yazımı takip etmenizi öneririm.[/alert]

 

 

Kocaeli Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nden Bilgisayar Öğretmenliği mezunu olan Fatih Çal, bilişim sektöründe 10 seneyi aşkın tecrübeye sahiptir. Başta web projeleri olmak üzere çeşitli projelerde ve kurumlarda çalışmıştır. Şuan Uluslararası Genç Derneği’nde Başkan Yardımcısı, Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneği’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığında Sistem Yönetimi ve Yazılım Koordinatörü olarak görev almaktadır.