Git

Git Nedir ve Neden Kullanmalıyız?

Git Nedir?

gitGit, kısa süre içerisinde yazılımcıların vazgeçilmezleri arasına giren bir sürüm/versiyon kontrol sistemidir. Yazdığımız projeleri, bilgisayarımızda ya da harici disklerde binbir tehlike altında değilde internet üzerinde tutmamızı ve yönetmemizi sağlayan bir sistemdir.

Neden Git Kullanmalıyız?

1- Versiyon yönetim kolaylığı

preferences-system-session-512Projenizi bilgisayarınızda, bir harici diskte ya da bir bulut sisteminde tutuyorsanız, projede bir hata yapma veya projenizin başına bir sorun gelmesi gibi olasılıkları göz önünde bulundurarak sürekli projenizi yedekleme ihtiyacı duyarsınız. Bu sebeple projenizi versiyon versiyon kaydetmeye başlarsınız. Projenizin büyüklüğüne göre bu işlemi yapmak oldukça karmaşık haller alabilir. Eğer Git kullanırsanız böyle bir sorununuz olmaz. İstediğiniz zaman projenizin son kaydettiğiniz haline ulaşabilir veya herhangi bir günki haline dönüş yapabilirsiniz.

2- Birden fazla kişinin eş zamanlı aynı proje üzerinde çalışması

Aynı proje üzerinde, birden fazla kişi ile eşzamanlı olarak ya da farklı zamanlarda çalışıyorsanız kodlarınızı birleştirmek ya da kod alışverişi yapmak oldukça çetrefillidir. Fakat git kullanıyorsanız bu işlemleri yapmanız hiç de zor olmayacaktır. 😉

3- Offline kullanılabilmesi

Bu özellik diğer versiyon kontrol sistemlerinden farklı olarak hiçbir ağa bağlı olmadan projenizi geliştirebilmenizi sağlar. Çoğu sistemde proje sürekli merkezi bir noktada dururken, Git‘te her kullanıcının bilgisayarında projenin bir kopyası mevcut olur ve bu sayede offline olarak da proje geliştirebilirsiniz.

4- Hızlı olması ve az yer kaplaması

Ayrıca Git, bilgisayarınızda fazla yer kullanımını önler ve oldukça hızlı çalışır.

Git Kurulumu


gitdownGit
kurulumu oldukça basittir. Bu linkten bilgisayarınıza uygun versiyonunu indirerek kurabilirsiniz.

 

 

Bu konu üzerine yazmayı planladığım diğer yazı başlıkları şu şekilde;

  1. Başlıca Git Komutları –> 
  2. Bitbucket ve Github Karşılaştırması –>
  3. Bitbucket Kullanımı ve Repository Oluşturma –>
  4. SourceTree Kullanımı –>
  5. Bir Commit’in Anatomisi
  6. Clone ve Fork Nedir?
  7. Merge Nedir ve Nasıl Yapılır?
  8. Branch Nedir?
  9. Checkout Nasıl Yapılır?

Bunları merak ediyorsanız bizi takip etmeye devam edin. 🙂

 

3 Yorum

Yorum Yap