Raspberry Pi

Raspberry Pi Model A+ “Avuç Bilgisayarı”

Merhaba,

Kod5 ailesine katılmanın vermiş olduğu heyecan ile yeni oyuncağımı ilk yazımda sizlere kısaca tanıtmak istedim. Gelecek yazılarımda görüşmek üzere.

Çocukluğumuzda en çok karşılaştığımız sorulardan birisi “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusudur. Bu sorunun cevabında birçok etken vardır. Aile, akrabalar, komşular, arkadaşlar, oyuncaklar, televizyon ve benzeri. Şuanda o günlere gittiğinizi hissedebiliyorum. Cevap olarak  polis, asker, itfaiyeci, pilot, öğretmen, doktor gibi havalı meslekler en yaygınları olsa gerek. Çocukluktan gençliğe adım atarken cevaplar git gide olgunlaşır. Artık daha ayakları yere basan cevaplar gelmektedir. Bu cevapların arasıda “Mühendis” cevabı lise öncesinde pek yaygın olmasa gerek. Şahsen ben karşılaşmadım. İnşallah siz karşılaşmışsınızdır.

Günümüzde artık bebekler dokunmatik ekranlı tablet, telefon gibi cihazlarla büyümekteler. Hatta “Fatih Projesi” kapsamında artık neredeyse her eve bir tablet girdi, giriyor. Bu sayede önümüzdeki yıllarda yetişecek olan genç nesil bizden daha efektif şekilde yeni teknolojileri kullanıyor olacak. Bu ülkemiz adına güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Fakat ülke çapında düşündüğümüzde kullanılan teknolojinin yurtdışı üretim olduğunu da unutmamak lazım. Yeni teknolojileri üretecek olan öğrencilere balık vermektense, olta vermeliyiz diye düşünüyorum. İngiltere’de okullarda bilgisayar bilimi öğretimini amaçlayarak geliştirilen Raspberry Pi’ı görüyoruz. Sanırım bizde de tabletten bir sonraki adım bu olmalı diye düşünüyorum. Bilişimciler olarak bunun kamuoyunu oluşturmak ise bize düşer. Hatta İngiltere’de bu konuda tek proje bu değil, 11, 12 yaşındaki 1 milyon çocuğa dağıtılacak olan BBC Microbit incelenmeye değer. Son olarak aslında bu projelerin ilk örneğinin BBC Micro olduğunu ve 1980lerin başında başladığını söyleyip girizgahımı sonlandırıyorum.

Raspberry Pi Model A+ Kutusu

Raspberry Pi Model A+ Kutusu

Raspberry Pi, aynı isimdeki bir vakıf tarafından geliştirilmekte ve üretilmektedir. Raspberry Pi Vakfı, Cambridge Universitesi Bilgisayar Laboratuarı ve Broadcom firması tarafından desteklenmektedir. Raspberry Pi “kredi kartı boyutunda tek kartlı bilgisayar” olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım içerisindeki bilgisayar kelimesi bence önemlidir. Arduino vb. geliştirme kartlarına göre en önemli farkı, işletim sistemi koşuyor olmasıdır. İşte bu fark onu bir geliştirmek kartının ötesinde bir bilgisayar yapmaktadır. Elbette Raspberry Pi türünün tek örneği değil. Alternatif olarak en önde gelen ürünler birkaçını zikretmek gerekirse; BeagleBone, Banana Pi (Raspberry Pi klonudur), Intel Galileo Gen 2 sıralanabilir.

2 versiyonu mevcuttur. Versiyon 2’nin tek modeli vardır, ancak versiyon 1’de üretilmiş olan (Model A, A+, B, B+) 4 modeli bulunmaktadır. Aynı isimle üretilen klonların da farklı modelleri de vardır. Bu yazıda Raspberry Pi Model A+’dan kısaca bahsedeceğiz. Model A+ şuan için en son çıkan modeldir. Model A’nın yerine geliştirilmiş olup, bir takım avantajlarla birlikte gelmiştir. Bu avantajlara ve diğer modellere göre farklarına değinelim:

Raspberry Pi Model A+

Raspberry Pi Model A+

  1. Fiyat: Model A+ en ucuz olan modeldir. $20 fiyatı ile diğer modellere göre tercih sebebidir. Türkiyede ne yazıkki KDV dahil 90₺ civarında satılmaktadır.
  2. Boyut: Model A+ haricindeki diğer tüm modeller daha önceden yaptığımız tanımdaki gibi kredi kartı büyüklüğündeyken, bu model kredi kartından daha küçüktür. Model A’dan yaklaşık 2cm daha kısadır. Yetişkin ortalama bir insanın avuç içine sığacak boyuta gelmiştir. Yer kısıtı olan projeler için tercih sebebi olabilir.
  3. 40 Adet GPIO Pini: Model B+ ve sonrasındaki modellerde 40’a çıkan pin sayısı bu modelde de aynı şekildedir. Yerine geldiği Model A’da 26 adet pin bulunuyordu. Pin sayısının artması harici devre ve modüllerle etkileşim kapasitesini arttırmaktadır. Model A’ya göre büyük avantaj sağlamaktadır.
  4. Güç Tüketimi: Model A+ güç tüketimi konusunda diğer modellere göre en iyisidir. Model A’ya göre 0.5W ila 1W arasında güç tasarrufu sağlanmıştır. Bu tasarruf lineer regülatörlerin, anahtarlamalı regülatörlerle değiştirilmesiyle sağlanmıştır. Mobil projelerde önemli bir faktör olacaktır. Pil kullanım ömrünü uzatmak için tercih edilebilir.
  5. MicroSD Kart Yuvası: Model A’da kullanılan SD kart yuvası güncel modellerdeki MicroSD kart yuvasıyla değiştirilmiştir. Raspberry Pi üzerinde dahili bir disk bulunmamaktadır. İşletim sistemi ve üzerindeki bütün dosyalar raspberry pi üzerine takılan SD kartlar üzerinde tutulmaktadır.
  6. Ethernet Portu Yok: Güncel versiyonlarda yer alan ethernet portunu bu modelde göremiyoruz. Ethernet portunun olmaması cihazın network’e bağlanamayacağı anlamına gelmemektedir. Piyasada bulunan tak kullan USB WIFI adaptörlerin çoğu kullanılabilmektedir. Bunlar sayesinde WIFI ağlarına girilebilir. Ayrıca ethernet portunun olmaması boyut ve güç tüketiminde avantaj sağlamaktadır.
  7. 1 Adet USB Portu: Ethernet portunda olduğu gibi güncel versiyonlarda yer alan 4 adet USB portu bu modelde 1’e düşüyor. Bu bir dezavantaj gibi görünse de hem yer hem de güç tüketimi adına avantajlı bir durum olmakta. USB portuna ihtiyaç duyulmayan projeler için tercih edilebilir.
Raspberry Pi Model A+ Şema

Raspberry Pi Model A+ Şema

Peki Raspberry Pi ile neler yapabiliriz? Bu sorunun cevabı oldukça geniş. Bir bilgisayardan bahsettiğimizi düşünürsek, bilgisayarlarımızda yaptığımız tüm işlemleri yapabiliriz. Üstüne GPIO (General Purpose Input Output – Genel Kullanım Giriş Çıkış) pinlerini kullanarak düşük seviye ekipmanlarla etkileşerek elektronik destekli projeler yapılabilir. Raspberry Pi 2’de Windows 10’da kullanılabiliyor, ancak genel kullanım *nix tabanlı işletim sistemlerinin kullanımı yönünde. Bu işletim sistemlerinden birinde cihazımızı açıp, pek çok programlama dili ile yazılım geliştirebiliriz. İlerleyen yazılarda inşallah bu yazılımlara örnekler getirebilir, ilginizi buraya daha çok toplayabiliriz.

Gelecek yazılarımda görüşmek üzere,

Selam ve Muhabbetlerimle

Yorum Yap