JSP

JSP – Implicit Objects (Gömülü Nesneler) – 8

Merhaba, bir önceki yazıda JSP – Declaration Tag konusuna değinmiştik. Bu yazıda ise implicit objects yani gömülü nesneler konusuna giriş yapacağız.

Implicit Objects JSP sayfalarının Servlet‘e çevrilmesi anında Sunucu tarafından oluşturulurlar.
(bkz: Jsp – Lifecycle) Gömülü olarak adlandırılmalarının sebebi budur. Sunucu bu nesneleri _jspService() metodunun içerisinde oluşturur. Dolayısıyla Scriptlet tag‘i içerisinde tekrar oluşturmaya gerek kalmadan olduğu gibi kullanabiliriz. Toplamda 9 adet implicit object bulunmaktadır.

Bunlar:

  1. out
  2. request
  3. response
  4. session
  5. application
  6. exception
  7. page
  8. pageContext
  9. config

1. Out: Ekrana içerik bastırmak için kullanılır. İçerik ve buffer ile ilgili çeşitli metotları bulunur.

2. Request: Bu nesnenin en temel amacı veri almaktır. Forma girilen veriler, yönlendirilen sayfada request nesnesi ile alınır ve üzerinde çeşitli işlemler yapılır.

3. Response: Yapılan bir istek sonrası sunucu tarafından kullanıcıya gönderilen cevaplar ile ilgili işlemlerle görevlidir.

4. Session: Oturum yönetimi için kullanılır. Oturumun açık kaldığı süre boyunca, kullanıcının bilgilerine bu nesne sayesinde her yerden erişilebilir. En çok kullanılan nesnelerden birisidir.

5. Application: Projemizin parametrelerine ulaşmada kullanılır. Örneğin; versiyonlar, url’ler, sunucu bilgileri.

6. Exception: Hataları yakalayıp gerekli mesajı göstermek için kullanılır. Sadece “isErrorPage” attribute’si “true” olan JSP sayfalarından erişilebilir.

7. Page: Yaygın kullanımı yoktur. “this” anahtar kelimesiyle eş anlamlıdır.

8. PageContext: Page, Request, Application ve Session seviyelerine ulaşmak için kullanılır.

9. Config:  Application nesnesine benzerdir. Application nesnesi proje ile ilgili bilgileri almamızı sağlarken Config nesnesi JSP sayfalarına özel bilgileri almamızı sağlar. Örneğin; Servlet Name, Servlet Context gibi.

Bu yazı kısa bir tanıtım şeklinde oldu. Her bir nesne için örneğiyle birlikte ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. Hoşçakalın..

 

Yorum Ekle

Yorum Yap