JSP

JSP – Action Tags – 5

Merhaba, bir önceki yazımda JSP Directive Tags(Emir Etiketleri)‘i görmüştük. Bu yazıda ise JSP Action Tags‘i ele alacağız. JSP action etiketleri yönlendirme, dahil etme, java beanleri kullanma gibi işlemlerde kullanılır.

Başlıca JSP Action Etiketleri

  • <jsp:include>
  • <jsp:forward>
  • <jsp:param>
  • <jsp:useBean>
  • <jsp:getProperty>
  • <jsp:setProperty>

<jsp:include> Etiketi

Bir JSP sayfası içerisinde başka bir JSP sayfasını çağırmamızı sağlar. Bu sayede kodlarımızı farklı JSP sayfalarına yazarak bölebilir, bir sayfa içerisinde hepsini çağırıp kullanabiliriz.

<%@ include … %> etiketi ile aynı işlevi görür fakat <jsp:include> etiketi ile dahil etme işlemi request(istek) geldiğinde gerçekleşir, <%@ include … %> etiketi ile dahil etme işlemi ise JSP sayfaları Servlet‘e çevrilirken gerçekleşir.(bkz: JSP Lifecycle)

Kullanım:

Örnek Uygulama

index.jsp

sayfa.jsp’yi dahil ettik.

sayfa.jsp

 Ekran Görüntüleri

3

<jsp:forward> Etiketi

JSP sayfasına yapılan bir isteği başka bir sayfaya yönlendirmek için kullanılır. Bu etiketin bir özelliği de yönlendirme yapıldığında adresin değişmemesidir. Örnek uygulamada bunu görebilirsiniz.

Kullanım:

<jsp:forward> Örnek Uygulama

index.jsp

sayfa.jsp

Ekran Görüntüleri

4

<jsp:param> Etiketi

Bu etiket ile diğer JSP etiketlerine(<jsp:include>,<jsp:forward> vs.) parametre gönderilebilir. Bu şekilde yönlendirilen ya da dahil edilen JSP sayfaları bu parametrelere ulaşabilir.

Kullanım:

<jsp:param> Örnek Uygulama

index.jsp

sayfa.jsp

Ekran Görüntüleri

5

<jsp:useBean> Etiketi

JSP sayfalarında Java Bean‘leri çağırmak için kullanılır. Java Beans konusunu daha sonra detaylı olarak göreceğiz. Şimdi sadece basit bir örnek verelim.

Kullanım:

Yukarıdaki kod ile kullanacağımız Java Class‘ından bir nesne oluşturmuş olduk. <jsp:setProperty> ve <jsp:getProperty> etiketlerini kullanarak bu nesne üzerinden değer atama(Set) ve değer çekme(Get) işlemleri yapabileceğiz.

 <jsp:setProperty> Etiketi

Bu etiket kullanılmadan önce jsp:useBean etiketi tanımlanmış olmalıdır. jsp:useBean etiketi ile belirtilen bean‘in değişkenlerine değer ataması yapar. Adından da anlaşılacaği gibi set metodunun işlevini yapar.

Kullanım:

Eğer birden fazla değişkene aynı anda değer ataması yapmak istiyorsak ‘*’ kullanabiliriz.

 <jsp:getProperty> Etiketi

jsp:useBean etiketi ile belirtlilen bean‘in değişkenlerinin değerini çeker. Adından da anlaşılacaği gibi get metodunun işlevini yapar.

 useBean, getProperty ve setProperty ile İlgili Örnek Uygulama

index.jsp

İsim ve soyisim alan basit bir form oluşturduk. Butona basıldığında formuAl.jsp‘ye gidecek.

Şimdi bir Bean(Java Sınıfı) oluşturalım.

Kisi.java

Sınıfımızın içerisinde formdan gelen verileri karşılamak için 2 adet değişken oluşturduk.Bu değişkenlerin get ve set metotlarını oluşturduk.

Şimdi formuAl.jsp sayfamızda bu bean‘i kullanalım.

formuAl.jsp

  •  Önce jsp:useBean ile kullanacağımız sınıfı tanımladık ve ondan bir nesne oluşturduk.
  • jsp:setProperty etiketini kullanarak formdan gelen verileri bean’in değişkenlerine atadık. ‘*‘ kullanarak tüm değerleri tek satırda atamış olduk. Burada önemli nokta formdaki inputların name değerleri. O name değerleri Bean içindeki değişkenlerin isimleriyle aynı olmalı. Eğer değilse girdiğiniz değeri değil null değeri atar.
  • Hemen altında bean değişkenlerine atadığımız değerleri çekip bir hoşgeldin mesajı oluşturduk.

Ekran Görüntüleri

1

 

2

 

Bu yazıda JSP Action Etiketlerinden en çok kullanılanları anlatmaya çalıştım. Bir sonraki yazıda JSP Expression Tags konusuna değineceğiz. Görüş, öneri ve sorularınızı yorum kısmında belirtebilirsiniz. Hoşçakalın..

Yorum Ekle

Yorum Yap