Etkinlikler Haberler

Savunmaya Hazır Olun: İki Büyük Siber Güvenlik Etkinliği

21.yy’a girdiğimizden beri teknolojinin durdurulamaz yükselişine şahit oluyoruz. Geldiğimiz nokta seneler önce bilim kurgu filmlerinde hayal edilen olayları bile geride bırakmaya başladı. (Uçan arabalar hariç 🙂 ) Google, Apple ve Microsoft şirketlerini başını çektiği bu hızlı yükseliş hayatımızı alt üst etmeye, değiştirmeye başladı. Yepyeni cihazlar, servisler her geçen gün piyasada yerini alıyor. Ve bizde hiç yabancılık çekmeden, çok kısa sürede benimseyip kullanmaya başlıyoruz. Buraya kadar çok büyük bir sıkıntı yok. Ancak her teknolojik yenilik, bize kolaylık, rahatlık ve tasarruf sağlamakla birlikte beraberinde bir soruyu da akıllara getiriyor: Güvenli mi?

152485_600Güvenlik konusu hiç kuşku yok ki sıradan bir kullanıcı için ilk akla gelen şey olmayacaktır. Hatta belki de hiç olmayacaktır. Ancak geliştiriciler, bilinçli kullanıcılar, güvenlik uzmanları vb. kişiler için güvenlik konusu artık çoğu kez ilk sıraya yerleşiyor. Telefonlar, laptoplar, tabletler, ulaşım araçları vs. yani internete bağlanan hatta bağlanmayan bir çok araç ne kadar güvenli olduklarını iddia etselerde saldırıya açık. Ve bunların sayıları arttıkça saldırı alanı da o kadar genişliyor. Olaylar tabi ki yalnızca kişisel kullanıcı düzeyinde gerçekleşmiyor. Yani çaldırılan yalnızca bir kredi kartı şifresi olmaktan öteye geçebiliyor. Siber ordular kurulmaya başlandığını da düşünürsek durum oldukça ciddi diyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda ülkemize yönelik 12 ülkeden siber saldırı olduğu haberlerini aldık. Devlet kurumlarının kullandığı ‘.gov’ uzantılı internet siteleri ve e-postalara karşı, 12 ülkeden eş zamanlı olarak siber saldırı yapıldı. Saldırılar yaklaşık 3 – 4 gün sürdü. Saldırıların ardından durma noktasına gelen sistemler nedeniyle, birçok e-posta spam olarak algılanmaya başladı. Dünyada da durum farklı değil.

2014′ ün son aylarında bugüne kadar yaşanmış en büyük siber saldırıları gördük diyebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaşanan yoğun siber saldırılara diğer ülkelerde katılmaya başladı ve 1. Siber Dünya Savaşı resmen başladı. Rusya, Japonya, Güney Kore, Meksika, Suudi Arabistan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Hollanda, Tayvan ve Ukrayna gibi ülkelerinde katıldığı siber saldırıları Norse adlı siteden canlı olarak izledik.

maxresdefault

Yine geçtiğimiz yıllarda Stuxnet isimli, ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullandığı virüsü gördük. Haziran 2010’da varlığı açığa çıkan virüs İran’ın Buşehr ve Natanz’daki nükleer tesislerini etkilemiş, dış dünyaya kapalı sistemlerin de hedef olabileceğini göstermiştir. Geçtiğimiz aylarda ise ABD yönetimine bağlı Personel Yönetim İdaresi (OPM), ayında siber saldırıya uğramıştı. OPM, tüm federal kurumlardaki personeli güvenlik taramasından geçiriyor. Personelin yetkilerinin belirlenmesinde kurumun önerileri esas alınıyor. Siber saldırı sonunda OPM yetkilileri, saldırıdan 21 milyon 500 milyon dolayında vatandaşın etkilendiğini açıkladı. Bilgisayar korsanlarının federal kurumlarda halen görev yapan personelin yanı sıra eski çalışanların da kişisel verilerini ele geçirdiği açıklandı. Federal kurumlarda çalışmak üzere başvuruda bulunan milyonlarca kişinin kayıtları da hackerların eline geçti.

İşte bu tarz olaylara karşı bilgilenmek veya uzmanlaşmak adına güvenlik uzmanları, geliştiriciler, network uzmanları ve bilişim sektöründeki diğer bir çok alanda çalışan kişileri ilgilendiren iki büyük etkinlik İstanbul ve Ankara’da gerçekleşecek.

Hacktrick Siber Güvenlik Konferansı

shared6-7-8 Eylül‘de Sabancı Üniversitesin’de gerçekleşecek olan, EMEA bölgesinde düzenlenen en büyük güvenlik organizasyonu olması beklenen Hacktrick, seminerler, eğitimler, CTF’ler ve yarışmalardan oluşan geniş çaplı bir güvenlik etkinliği olarak göze çarpıyor. Geçtiğimiz sene Ankara’da düzenlenen etkinlik bu sene İstanbul’da gerçekleşecek. Kar amacı gütmeyen bilgi güvenliği topluluğu Octosec tarafından düzenlenen Hacktrick‘in, tüm güvenlik meraklılarının ortak buluşma noktası olması bekleniyor.

Hacktrick, zeka, eğlence, heyecan ve biraz da mücadele ortamı oluşturuken pratik ve teorik güvenlik çalışmalarını da katılımcılarla paylaşmak üzere organize edilmiş bir etkinlik. Geçen yıl 650 kişinin katılımıyla düzenlenen Hacktrick bu yılki hedefini, 1000’in üstünde katılımcıyı ağırlayarak bölgenin en büyük güvenlik organizasyonu olmak olarak belirledi.

Hacktrick organizasyonuna katılım ücretsiz olup başvurular www.hacktrickconf.com adresinden yapılabilir. Başvurunuzu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi organizasyon günü de yapabilirsiniz ancak internet üzerinden yaptığınız başvurular size bazı etkinliklerde öncelikler tanıyabilir.

Konferans Tarihleri             : 6-8 Eylül 2015

Yer                                             : Sabancı Üniversitesi, İstanbul /Türkiye

 Etkinliğe Başvur

 Etkinliğin Sayfası

8. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı (ISCTurkey2015)

0Y4JQSnW_400x400Bilgi Güvenliği Derneği tarafından Gazi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliği ile düzenlenen, 8. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı 30-31 Ekim 2015 tarihlerinde Ankara’da yapılacaktır. Etkinliğin bu yıl ki ana teması “Siber Güvenlik ve Kritik Altyapılar” olarak belirlenmiştir.

Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı düzenlendiği ilk yıldan beri;

  • Ülkemizin bu alanlardaki bilimsel ve endüstriyel çalışmalarının paylaşıldığı,
  • Üniversite-kamu-endüstri işbirliğinin geliştirildiği,
  • Toplumun bilgilendirildiği, eğitildiği,
  • Bunlara ilaveten bilim insanları, araştırmacılar ve sektörel uygulayıcılar arasında bilgi alışverişinin sağlandığı
    en önemli etkinliktir.

Her yıl olduğu gibi konferansa katılım, konuya ilgi duyan herkese açık olup ücretsizdir. Sadece kayıt yaptırmak zorunludur.

Konferans Tarihleri             : 30-31 Ekim 2015

Yer                                             : ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi, Ankara/Türkiye

 Etkinliğe Başvur

 Etkinliğin Sayfası

 

Yorum Yap