JSF

JSF Dersleri-Projede MS SQL Server Kullanmak

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda sizlere projede Microsoft SQL Server’ın nasıl kullanılacağını anlatmaya çalışacağım.

Bilgisayarınızda MS SQL Server’ın kurulu olduğunu varsayarak bu anlatımı yapmaya çalışacağım. Öncelikle buradan bilgisayarımıza MS SQL Server’ı projede kullanmamız için gerekli olan uygulamayı indirelim. .exe dosyasını çalıştıralım. Dosyayı indirdiğimiz yerde Microsoft JDBC Driver 4.0 for SQL Server adında bir klasör oluşacak. Daha sonra SQL Server Configuration Manager programını açalım ve soldaki SQL Server Network Configuration alanından kullandığımız servise çift tıklayalım. Örneğin ben burada SQLEXPRESS servisini kullanıyorum. Daha sonra gelen ekrandan TCP/IP kısmına çift tıklayalım ve Enabled yapalım.

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IP Addresses kısmından da IPAll bölümündeki TCP Port‘unu 1433 yapalım, Tamam diyelim ve pencereyi kapatalım.

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi NetBeans’ta bir JSF projesi açalım ve Libraries kısmına sağ tıklayıp Add Jar/Folder diyelim. Akabinde Microsoft JDBC Driver 4.0 for SQL Server  klasöründen sqljdbc4.jar dosyasını seçelim ve projemize ekleyelim. Artık MS SQL Server JSF projesinde kullanılmaya hazır. Şimdi bir örnek uygulama yapalım.

index.xhtml Kodu

SqlServerBean.java Kodu

Sınıfımız içinde override ettiğimiz 3 metodu Türkçe karakter sorunun çözümü için yazdık. Bu 3 metodun yanında web.xml dosyasına da şu kodu eklemeliyiz:

Veritabanına kayıt ekleme yazımızda kayıtın nasıl eklendiğini öğrenmiştik. Burada Class.forname ve veritabanı yolunu değiştiriyoruz. Mysql için portumuz 3306 iken MS SQL Server için portumuz 1433. Uygulamayı çalıştırdığımızda kayıt eklenirse basarili.xhtml eklenemez ise basarisiz.xhtml sayfasına yönlendirileceğiz.

Ekran Çıktıları

Adsız

 

 

 

 

 

Adsız

 

 

 

 

 

Adsız

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Microsoft SQL Server’ı projemizde böyle kullanabiliyoruz arkadaşlar. Başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Yorum Yap