JSF MySQL

JSF Dersleri-MySQL Veri Tabanı Oluşturma ve Tablo Ekleme

Merhaba arkadaşlar. Bu makalede JSF ile veri tabanına nasıl kayıt eklemeden önce veri tabanı oluşturma ve tablo ekleme işlemini göreceğiz. Son yazdığım makalenin üstünden uzun bir zaman geçti. Şu an .NET üstüne bir staj yapıyorum ve günüm yol ile staja gidiyor. Bu yüzden bir süredir yazı yazamadım.
Veri tabanına kayıt eklemek için ilk olarak veri tabanı sunucusunu çalıştırmamız gerekiyor. Veri tabanına ulaşmak ve işlemler yapmak için Apache ve MySQL’i çalıştırıyoruz.

Apache Ve MySQL'i Çalıştırıyoruz.

Apache Ve MySQL’i Çalıştırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Daha sonra tarayıcımızı açıp adres çubuğuna localhost yazıyoruz. Gelen ekrandan English butonuna tıklıyoruz. Bizi XAMPP’ın ekranı karşılıyor. Bu ekrandan phpMyAdmin butonuna tıklıyoruz.

phpMyAdmin butonuna tıklıyoruz.

phpMyAdmin butonuna tıklıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karşımıza veri tabanlarını yönettiğimiz ekran geliyor. Şimdi bu ekrandan kullanacağımız veri tabanını ekleyelim. Sol taraftan yeni butonuna tıklıyoruz.

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdi karşımıza gelen ekrandan veri tabanımızın adını giriyoruz. Veri tabanımıza “KOD5” adını verelim ve oluştur butonuna tıklayalım.

5

 

 

 

 

 

 

 

 

Sol tarafta veri tabanımız oluşturuldu. Şu anda içi boş. Veri tabanımıza tıkladığımızda bizi tablo oluştur ekranı karşılıyor. Tablo adına “Yazarlar” verip sütun sayısını 2 olarak belirleyelim ve “Git” butonuna tıklayalım.

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Adı, Türü ve Uzunluk değerlerini fotoğraftaki gibi girin ve Kaydet butonuna tıklayın.

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık veri tabanımız kullanıma hazır. Kaydet butonuna tıkladığınızda sizi direk veri tabanına götürüyor. Sadece yazarlar tablosu olduğu için sadece bir tablo gözükecek.

Gelecek yazıda veri tabanına kayıt ekleyeceğiz. Görüşmek üzere.

 

Yorum Ekle

Yorum Yap