JSF

JSF Dersleri-Veri Tabanına Kayıt Ekleme

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda veri tabanına JSF ile nasıl kayıt yollanacağını göreceğiz. Kayıt yollama işlemine başlamadan önce eğer MySQL için veri tabanı oluşturma ve tablo ekleme işlemlerini bilmiyorsanız ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi nasıl kayıt ekleneceğine bakalım.

NetBeans ortamında “KayitEkleme” adında bir JSF projesi açalım. Projemize “DegiskenlerveBaglanti” adında bir managed bean ekleyelim. Projemize MySql sürücüsünü de ekleyelim ve bu eklemeyi yapmayı diğer uygulamalarda da sakın unutmayalım.Kullanacağımız veri tabanında “yazarlar” adında bir tablo var ve bu tablo “Adi” ve “Alani” sütunlarına sahip. Bunun için Java sınıfımız içinde “isim” ve “alanı” adında iki değişken tanımlayacağız ve xhtml sayfasının bu değişkenleri tanıması ve veri gönderebilmesi get ve set metotlarını tanımlıyoruz. Xhtml sayfası içinde de ismi ve alanı alanı birer inputText ve bir de verileri gönderecek bir buton tanımlıyoruz. Buraya kadar işlemler bildiğimiz şeyler. Şimdi esas kısma girelim.

Java sınıfımız içinde veri tabanına kayıt gönderirken kullandığımız nesnelerin ve yapıların açıklamasını ayrıca vermek yerine kod içinde verdim bu kez. Kodlarımız şu şekilde:

index.xhtml Kodu

DegiskenlerveBaglanti.java Kodu

basarili.xhtml Kodu

basarisiz.xhtml Kodu

Ekran çıktılarımıza bakalım bir de.

insertRecordPage

Örneğin ben veritabanı için geçersiz bir kullanıcı adı şifre ikilisi denediğimde başarısız sayfasında hatanın kaynağı da yer alıyor. (Resim büyük olduğu için burada net görünmemiş. Resme tıklayıp açılan sayfada bir kez daha tıklarsanız daha güzel görebilirsiniz.)

Şimdi başarılı kayıt eklemesi yapalım.

Yazar ismi ve alanını girip butona tıklıyorum.

Yazar ismi ve alanını girip butona tıklıyorum.

 

 

 

 

 

Kaydın eklendiğine dair uyarı.

Kaydın eklendiğine dair uyarı.

 

 

 

 

 

Kayıt veri tabanına düştü.

Kayıt veri tabanına düştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kayıt ekleme işlemi bu şekilde arkadaşlar. Gelecek yazıda veri tabanından veri çekme işlemini yapacağız. Görüşmek üzere.

 

 

1 Yorum

  • […] Veritabanına kayıt ekleme yazımızda kayıtın nasıl eklendiğini öğrenmiştik. Burada Class.forname ve veritabanı yolunu değiştiriyoruz. Mysql için portumuz 3306 iken MS SQL Server için portumuz 1433. Uygulamayı çalıştırdığımızda kayıt eklenirse basarili.xhtml eklenemez ise basarisiz.xhtml sayfasına yönlendirileceğiz. […]

Yorum Yap