Haberler

Panoramik Youtube

2015 yılında 10. yılını kutlayan Youtube şüphesiz ki internette video sitelerinin hala lideri konumunda. İlk çıktığı zamandan bu yana oldukça büyük değişimler ve gelişimler geçirerek bugünkü halini alan sitenin aslında nedendir bilinmez henüz çok fazla yaygınlaşmamış bir özelliği mevcut. Geçtiğimiz bahar aylarında kullanıma sunulan 360 derece video özelliği.

Bu videolar cadde cadde, sokak sokak izleyebildiğimiz panoramik haritalarla benzer bir niteliğe sahip. Fakat çok daha gelişmiş hali tabiki. Bir yarış arabasında kokpitteymiş gibi hızla giderken etrafa bakabilir, denizin derinlerinde etrafınızda dolaşan binbir çeşit balığı izleyebilir ya da eşsiz manzaraların her bir açısının tadını çıkarabilirsiniz. İstediğiniz her açıyı izleyebildiğiniz bu videoları çekebilmek için ise özel 360 derece kameralara ihtiyacınız var. Oldukça eğlenceli ve keyif veren çalışmalar şuan Youtube’da mevcut. Ancak hala geliştirilme aşamasında olduğundan henüz çok kaliteli görüntüler izlemek mümkün değil. Bilgisayardan izlerken videoyu fare ile çevirerek ya da köşedeki yön tuşlarını kullanarak videonun açılarını değiştirilebiliyor. Mobil cihazlardan izlemek ise daha enteresan bir deneyim olmuş. Videoyu izlerken parmağınızla kamerayı çevirebildiğiniz gibi cihazınızı döndürdüğünüz yönde kamera da dönüyor ve bu şekilde de bütün açıları izleyebiliyorsunuz.

Birkaç keyifli çalışmayı aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz. Daha fazlasına da Youtube’daki #360Video adlı kanaldan ya da gene Youtube üzerinden aratarak ulaşabilirsiniz.

 

World’s-first-full-HD-360-degree-camera

 

 

Yorum Yap