Frameworkler JavaScript

Node.js & NPM Kavramları Üzerine

Node.js ve NPM Kavramları Üzerine

Mocha, LiveScript ve sonunda Javascript!

İnternet bağlantısı için tarayıcıya elbette gerek yoktu ancak içerikleri görebilmek adına daha iyi bir program, neden olmasın ki? Her şey çok iyi giderken teknoloji yerinde duracak değildi tabi ki.

Şimdilerin son kullanıcıları Google Chrome, Safari ile haşır neşir olsa da ilk tarayıcılardan Netscape Navigator ile dünyamıza giriş yapmıştır Javascript.

Nedir Javascript?

Javascript, adından da anlaşılacağı üzere bir betik dilidir. Javascript ile yazılan uygulamalar kullanıcı taraflı <client-side> olarak nitelendirilir, yani son kullanıcı tarafında yorumlanır, sunucuda değil. Yeri gelmişken emekleri ve geliştirmeleri için şanslı insan Brendan Eich’e teşekkürlerimizi de sunalım. Detaylı bilgi için Wiki sayfasını da şiddetle tavsiye ederim.

Sadece “Kullanıcı Tarafı” mı?

Hayır, artık değil belki daha da fazlası…

İnsanlar başarmak için her yolu deniyorlar. Çünkü daha çok istiyor ve bu istekleri için daha çok çabalamaları gerektiğini de biliyorlar.

Bu yolda ilk gördüğümüz devrimlerden biri asenkron çağrılarla işlem yapmanıza olanak kılan Ajax’tır. Daha sonra güçlü bir kütüphane olan jQuery.

Başarılar sonucu yeni bir Javascript platformu/çatısı (framework) ile sunucu taraflı <server-side> çalışan programcıklar yapmak mümkün hale geldi.

Merhaba Node.js

Node.js kendilerinin anlattığı üzere şu şekilde de tanımlanır;

Node.js, kolay bir şekilde hızlı ve ölçeklenebilir olarak çalışan ağ uygulamaları oluşturmak için Chrome’s Javascript runtime(0) üzerinde geliştirilmiştir. Node.js hafif, verimli ve en iyi çapraz olarak dağıtılmış veri yoğunluklu canlı uygulamaları oluşturmak için olay güdümlü model ile non-blocking IO(1) yapılarını kullanır.

Önemli Noktalar

0)    Chrome’s Javascript runtime (bkz. V8)

Google Chrome web tarayıcı projesi dâhilinde olan açık kaynak olarak dağıtılan C++ programlama dilinde geliştirilen Javascript motorudur (engine).

1)    Non-Blocking IO

Altında yatan temel prensip asenkron çalışma modelidir. Çağrıldığında anında cevap dönen soket türü olarak adlandırılır. Yapılan işin bitip bitmediği ve sonuçları çeşitli fonksiyonlarla anlaşılabilir. Buradan hareketle hafiflik kavramı düşünülebilir.

NPM Nedir?

NPM; Node.js üzerindeki varsayılan paket yöneticisidir. Node Packaged Modules (Node Paketlenmiş Modülleri) olarak da isimlendirilebilir. Örnek olarak socket.io, express.js gibi modülleri kurup (otomatik ya da manuel), yönetebilmek için kullanılır.

Ya Sonra?

Kısa kısa da olsa günümüzün en meşhur teknolojilerinden Node.js ve NPM’den bahsetmiş olduk. Bundan sonrası sunucunuza Node.js özelliği kazandırmak ve kodlamaya başlamak. Neler kodlayabilirsiniz? Chat uygulamalarından mobil uygulamalara servis sağlamaya kadar bir çok server-side projesinde Node.js platformunu kullanabilirsiniz.

Bir sonraki makalelerimizde güzel özellikleri ve örnek uygulamaları ile Node.js dünyasına derin bir dalış yapacağız.

Güzel bir gün diliyorum.

Yorum Ekle

Yorum Yap