Haberler İpuçları

iPhone 6, 6S & iOS 8 İçin İpuçları

Apple, nihayet iPhone 6 ve 6Plus’ı tanıttı. Bu modeller öncekilere göre büyük ekran, gelişmiş kamera, yüksek hızlı işlemci gibi özellikler sunuyor. iPhone 6lar ile aynı zamanda yeni gelen iOS 8 işletim sistemide yeni yeni özellikler barındırıyor.

Bu yazımızda iPhone 6’ların ve iOS 8’in özelliklerini inceleyeceğiz 🙂

 

iphone

iPhone 6 ile alakalı ayrıntılı bilgi almak isterseniz  https://www.apple.com/iphone-6/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Handsoff

Bu özellik ile birlikte bir e-postayı iPhone’unuzda yazmaya başladığınızda ve Mac’inizin başına oturduğunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Yada Mac’inizde ziyaret ettiğiniz bir sayfayı, iPad’inizde incelemeye devam edebilirsiniz. Aygıtlarınızı ortak bir iCloud hesabına bağladığınızda tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşir. Handoff özelliğini Mail, Safari, Pages, Numbers, Keynote, Harita, Mesajlar, Anımsatıcılar, Takvim ve Kişiler gibi en sevdiğiniz uygulamalarla kullanabilirsiniz. Geliştiriciler, handsoff’a kendi uygulamalarını da ekleyebilir.

ios8 eller serbest

 

Hey Siri 

Siri daha önceden de vardı fakat şimdi siri’yi etkinleştirmeden asistanımız Siri ile konuşmak için şarj ederken bile dokunmadan “Hey, Siri ‘demek yeterli.

siri

Ayrıntılı Batarya İstatistikleri

Ayarlar’a girdiğimizde batarya’nın en çok hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını görebiliyoruz.

ios 8 batarya

Klasör İsmine Simge Verebilme

Artık klasörlerin isimlerini simgelerden oluşturabiliyoruz.

ios8 klasöre simge

Motion Efektlerini Devre Dışı Bırakabilme

iOS 7 ile gelen Paralaks efekti hem batarya ömrünü kısaltabiliyor hemde bazı kullanıcılara mide bulantısı şikayeti oluşturabiliyor. Artık bu özelliği kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Motion azaltın -> Açık

motion-kapat-ios8

3. Parti Klavyeleri Kullanabilme

iPhone kullanıcıları bugüne kadar 3. parti klavyeleri yükleme ve kullanma lüksüne sahip değildiler, ancak artık bunu yapabiliyorlar 🙂

Bu konuyu ayrıntılı incelediğim iOS 8 İle Gelen En Güzel Klavyeler makalemi okuyabilirsiniz.

 

Ekran-Resmi-2014-09-20-20.16.37

Ekran-Resmi-2014-09-20-20.28.41

Fotoğraflar Uygulaması

Fotoğraflara efektler verebilmenizi ve düzenlemenizi kolaylaştıran Fotoğraflar kullanımı, yeni ve basit bir arayüzle kullanıcının karşısına tekrardan çıkıyor.

ios8 photos

Yeni E-Mail Okuma / Düzenleme / Silme Özellikleri

E-maillerimizi okurken listedeki bir item’ı sola doğru çektiğimizde diğer, bayrak ekle ve sil menüleri geliyor. Sola doğdu çektiğimizde ise Okunmadı Olarak İşaretle geliyor.

Tamamen sola çekersek, mail direk siliniyor, tamamen sağa çekersek mail okunmadı olarak işaretleniyor.

ios 8 email

Siri & Shazam

Artık çalan şarkının ne olduğunu Siri’ye sorabilirsiniz. Siri bu hizmeti Shazam ile birlikte sağlıyor. Üstüne üstlük şarkıyı direkt olarak satın alabiliyorsunuz.

siri shazam

Çocukların Uygulama İçi Alımlarını Onaylayın

13 yaş altındaki çocuklarınız için yapılan harcamaları kontrol edebiliyorsunuz, bu da istenmeyen faturaların oluşmasını engelliyor ve çocuğunuzun ne yaptığından haberdar olmanızı sağlıyor.

cocuk ios8

Manzara Modu

Bugüne kadar iPhonelarımızı yan çeviremiyorduk. Ancak yeni gelen manzara moduyla hem telefonlarını yan çevirebiliyoruz, hemde klavye vs. kullanacağımız uygulamalar manzara moduna göre optimize edildiği için telefonu daha rahat kullanabiliyoruz.

ios 8 manzara

Yeni Mesaj Uygulaması

Yeni mesaj uygulaması ile gayet şık bir tasarım kullanımınıza sunuluyor. Mesaj içinde herhangi bir sesi kaydebilir  ve yazışmanıza ekleyebilirsiniz. Mesajınızı kaydetmek için yeni mikrofon düğmesine dokunun ve basılı tutun. Kaydınız bittiğinde tek bir kaydırma hareketiyle gönderin.

Yeni mesajlar uygulaması ile grup mesajları da oluşturup gönderebilirsiniz.

Bulunduğunuz yeri, seçtiğiniz insanlarla bir saat boyunca, gün sonuna kadar veya süre sınırı olmadan paylaşabilirsiniz.

ios8 mesaj uygulaması

 

Aile İçi Paylaşım

Bu özellik sayesinde satın aldığınız uygulama ve içerikleri aile fertlerinizden 6 kadar kişiyle paylaşabiliyorsunuz.

Aile İçi Paylaşım sayesinde ailenizin altı üyesi, hesaplarını paylaşmak zorunda kalmadan iTunes ve App Store’dan satın aldıklarını paylaşabilir. Tüm alışverişler tek kredi kartıyla ödenebilir. Bununla birlikte fotoğraflarınızı, aile takviminizi ve çok daha fazlasını paylaşarak hep iletişim halinde kalabilirsiniz.

Ekran Resmi 2014-10-30 22.11.52

Kamera Zamanlayıcı

Kamera ile fotoğraf çekerken artık zamanlayıcıyı aktif edebilir ve bu şekilde fotoğraf çekilebilirsiniz.

ios8 kamera zamanlayıcı

Apple Pay

Ödemelerinizi artık telefonunuzu kullanarak yapabileceksiniz. Bu özelliğin Türkiyeye ne zaman geleceği merak konusu tabi 🙂

apple pay

 iCloud Drive

iCloud Drive ile tüm sunumlarınızı, hesap tablolarınızı, PDF’lerinizi, fotoğraflarınızı ve diğer her tür belgeyi iCloud’da saklayabilir, aynı belgelere iPhone, iPad, iPod touch, Mac veya PC’nizden erişebilirsiniz.

icloud drive apple ios

Yorum Yap