AWS Bulut Bilişim Microsoft SharePoint SQL Server Windows Server

Sharepoint 2013 Yazı Dizisi – 11 – Sharepoint 2013 Kurulum Topoloji Örnekleri

21Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımızda Sharepoint 2013 kurulumu öncesi Sharepoint sisteminin bizlere sunmuş olduğu kurulum topolojilerine göz atacağız.

Aşağıdaki şemalardan da göreceğiniz üzere bizlere kullanım yoğunluğuna göre bazı alternatifler sunuyorlar. Kullanıcı sayısına göre istediğiniz yapıyı seçip kurulumlara başlayabilirsiniz. Bizim kuracağımız sistemde İki katmanlı Farm yapısını kullanacağız. Bizim yapımızda farklı olarak Workflow Manager ve Office Web Apps’in kurulacağı WAC sunucusu olacak.

Geliştirme ortamı olarak da bir sunucuya Sharepoint 2013 kurup üzerinde geliştirmeler yapabilirsiniz. Yapacağınız testler sonrasında canlı ortama alabilirsiniz.

Aşağıdaki şemada ise Amazon web Services’ın bizlere önerdiği yedekli kurulum şeması gösterilmektedir. Allah nasip ederse ileride bu şekilde bir kurulum için çalışmalar da yapacağız.

Konunun ana başlığı için: Sharepoint 2013 Yazı Dizisi – 01 – Giriş

2003 Konya Selçuk Üniversitesi Kadınhanı M.Y.O. 2012 Açıköğretim Kamu yönetimini bitirdim. Meslek hayatıma web tabanlı yazılım ile başladım. İşim gereği profesyonel olarak 10 senedir sistem yöneticiliği ile uğraşmaktayım. Uzmanlık alanım Microsoft SharePoint Sistem Yöneticiliği, orta düzey SharePoint Developer, Microsoft Server Systems Administration, CCNA, JavaScript Kütüphaneleri (jQuery, AngularJS).