AWS Bulut Bilişim Microsoft SharePoint SQL Server Windows Server

Sharepoint 2013 Yazı Dizisi – 03 – Amazon Web Servisleri – AWS – Tanıtım

Daha önce bahsettiğim gibi bulut sistemlerinde yaşamış olduğum kısa tecrübede son olarak AWS’de karar kıldım. Bu seçimin sebeblerini açıklamaya çalışacağım.

  • Bulut teknolojisinde yaklaşık olarak 15’e yakın firma var. Amazonun sahip olduğu donanım sayısı diğer 14 şirketin toplam donanım sayısının 15 katı kadar fazla.
  • Amazon bulut teknolojisinin kilometre taşlarındandır. S3 ile başlayan yolculuğunda Google ve Microsoft’tan önce bulut teknolojisi hizmetteydi.
  • Sunduğu hizmetlerin çokluğu anlamında Downtime süreleri diğer firmaların yanında yok denecek kadar az. (bkz: https://cloudharmony.com/status-1year-group-by-regions-and-provider)
  • Fiyatları daha uygun.
  • Servisleri çok hızlı.
  • Altyapıyı siz ayarlayabiliyorsunuz. Bu size daha fazla esneklik sağlıyor.

2015-09-27_21-48-00

Sunduğu hizmetleri yukarıdaki servislerden görebilirsiniz. Ücretsiz 1 yıllık üyeliği de mevcut. Benim yapacağım çalışmada EC2 ve VPC servislerinden bahsedeceğim.

Konunun ana başlığı için: Sharepoint 2013 Yazı Dizisi – 01 – Giriş

2003 Konya Selçuk Üniversitesi Kadınhanı M.Y.O. 2012 Açıköğretim Kamu yönetimini bitirdim. Meslek hayatıma web tabanlı yazılım ile başladım. İşim gereği profesyonel olarak 10 senedir sistem yöneticiliği ile uğraşmaktayım. Uzmanlık alanım Microsoft SharePoint Sistem Yöneticiliği, orta düzey SharePoint Developer, Microsoft Server Systems Administration, CCNA, JavaScript Kütüphaneleri (jQuery, AngularJS).