PrimeFaces

PrimeFaces-MultiSelectListBox Nasıl Kullanılır?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımızda liste içindeki seçeneklerden birine tıkladığınızda yeni liste açılmasını  ve açılan listeden seçim yapmamızı sağlayan sağlayan MultiSelectListBox‘ın nasıl kullanılıdğını öğreneceğiz. Aşağıda yer alan örnek uygulamamızda kullanıcı gideceği semti seçecek ve akabinde seçtiği semte giden bazı İETT hatları listelenecek. Kullanıcı bu hatlardan birini seçecek ve butona tıkladğında seçmiş olduğu hattı göreceğiz.

Bu uygulamanın daha güzelleştirilmiş hali kullanıcının hattı seçip butona tıkladığında hattın geçtiği durakları ve kalkış saatlerini listelemek olur diye düşünüyorum. Onu da yapacağız bir gün inşaAllah 🙂 . Şimdi örneğimizin kodlarını ve ekran çıktılarını inceleyelim.

Bolgeler.java Kodu

PrimeFaces’ın MultiSelectListbox bileşenini kullanabilmek için görünüm tarafına gidecek listenin tipini SelectItem olarak vermemiz gerekiyor. Bunun için de import javax.faces.model.*;  ifadesi ile paket eklememizi yapıyoruz. Görünüm tarafına gidecek listenin doldurulması işlemini doldur() metodu yapıyor. Bu metot içinde öncelikle sayfada üstüne tıklandığında yeni bir listenin açılmasını istediğimiz gurupları  SelectItemGroup sınıfı ile tanımlıyoruz. Örneğin

SelectItemGroup yesilpinar=new SelectItemGroup(“YEŞİLPINAR”); ifadesi ile ekranda YEŞİLPINAR ismi ile yer alacak grubu tanımlamış oluyoruz. Bu gruplara tıklanıldığında yeni bir liste açılacağı için yeni listeyi de doldurmamız gerekiyor. Bunun için önce SelectItem sınıfı ile nesneler oluşturuyoruz. Örneğin

SelectItem Y39=new SelectItem(“39Y-Vezneciler-Yeşilpınar”,“39Y-Vezneciler-Yeşilpınar”); ifadesi ile grublardan birine eklenmek üzere bir nesne oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz nesneleri gruba eklemek için de 

setSelectItems metodunu kullanıyoruz. Örneğin yesilpinar grubuna nesneleri eklemek için

yesilpinar.setSelectItems(new SelectItem[]{Y39,D39,Z49}); şeklinde bir kod yazıyoruz. En son olarak da bu grupları oluşturduğumuz listeye ekliyoruz.

index.xhtml Kodu

p:multiSelectListbox etiketi ile kullandığımız bileşenimizin value kısmına Java tarafında kim tarafından tutulacağını bildiriyoruz. f:selectItems bileşeninin value kısmına da Java kodumuz içindeki SelectItem tipinde tanımladığımız listeyi veriyoruz.

Ekran Çıktıları

 

Sayfa ilk açıldığında hir hat seçili olmadığı için Seçim Yapılmadı yazısı çıkıyor.

Sayfa ilk açıldığında hir hat seçili olmadığı için Seçim Yapılmadı yazısı çıkıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşilpınar'a tıkladığımda seçilebilecek hatlar listeleniyor.

Yeşilpınar’a tıkladığımda seçilebilecek hatlar listeleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

49Z hattını seçip SEÇ butonuna tıkladığımda butonun altındaki yazı değişerek seçilen hattı söylüyor.

49Z hattını seçip SEÇ butonuna tıkladığımda butonun altındaki yazı değişerek seçilen hattı söylüyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıda da bu kadar arkadaşlar. Yazılarımdaki eksikliklerimi, hatalarımı ve düşüncelerinizi yazının altındaki yorum kısmına yazmanızı rica ediyorum. Gelecek yazıda görüşene kadar sağlıcakla kalın.

Yorum Yap