Java

Java’da Metod Yapısı

Bir önceki yazımız Java’da Sınıf Yapısı konusunda sınıf tanımlama ve nesne oluşturma konularına değinmiştik.

Bu bölümde programlarımızın vazgeçilmez parçalarından olan metodlara değineceğiz. Yani fonksiyonlara.

C ve benzeri dillere aşina olan kişiler fonksiyonları zaten tanıyacaklardır. Java dilinde fonksiyonlar yerine metodlar vardır. Metod bir programın ayrılmış küçük parçalarıdır. Yapacağımız işlemleri metodlara yaptırabiliriz. Örneğin bir önceki yazımızdaki dört işlemi şimdi metod kullanarak gerçekleştirelim:

Gördüğünüz üzere işlemlerimiz için birer metod tanımladık. Her metodumuza da iki parametre geçirdik ve gövdesinde yer alan işlemleri gerçekleştirdik.

Parametreli Metod Ne Demektir?

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi metodlar parametre alabilirler. Bizim metodlarımız iki parametreliler ve integer türünde değer alıyorlar. Bu demek oluyor ki biz bu metodları kullanacağımız zaman iki adet integer tipinde değer vermeliyiz.

Java dili farklı veri tiplerinde, örneğin double, String ve hatta dizi türünde dahi parametre göndermeyi desteklemektedir.

Parametre Olmazsa Olmaz mı?

Elbette olur. Metodlara parametre göndermek zorunda değiliz. Örneğin ekrana bir cümle yazdıran metod tanımlamak istersek hiçbir parametreye gerek olmadan metodumuzu çalıştırmamız mümkün.

Geri Dönüş Değeri Nedir?

Metodlar void olarak tanımlandığında herhangi bir değer döndürmesi beklenmez. Sadece gövdesindeki işlemleri gerçekleştirir ve tamamlanır. Fakat bazen herhangi bir veri tipinde veri döndürülmesini isteyebiliriz. Örneğin 1’den 100’e kadar sayıları toplayan bir metod yazmak istersek sonuçta elimizde bir toplam olmasını bekleriz. Şu şekilde de yazarız:

Metodumuz işlem sonucunu return anahtar kelimesi kullanarak döndürüyor. Doğrudan ekrana yazdırdığımızda ise sonucu görebiliyoruz.

Bu yazıda Java’da Metod Yapısı’nı ve metodların kullanımını görmüş olduk.. Bir sonraki yazıda ise Java’da Yapılandırıcılar (Constructors) konusunu ele alacağız.

1 Yorum

Yorum Yap