Bilişim Gündemi İpuçları Kullanıcı Deneyimleri

iOS’u Android’den Ayıran 5 Özellik

Günümüzde 2 dev mobil işletim sistemi olan iOS ve Android mobil işletim sistemi, aralarındaki rekabet ne kadar android daha çok kullanıcı tarafından kullanılıyor olunsa bile Apple markasına ait iOS işletim sistemi de android kadar güçlü  bir işletim sistemi.

En ucuz telefondan en pahalı telefona kadar  en performanslı cihazdan, en kötü performans gösteren cihazlarda  bile android kullanıldığı için android işletim sisteminin bu kadar çok yaygın olarak bilinmesi normaldir. iOS işletim sistemi bildiğiniz gibi sadece iPhone ve iPad cihazlarında kullanılmaktadır.

PEKİ SİZ TELEFON ALIRKEN NEYE DİKKAT EDERSİNİZ?

Bir çoğumuz telefon alırken telefonun renginden tutun yani dış tasarımından gösterdiği performansa kadar herşeyi inceleyerek alıyoruz. Peki hiç işletim sistemine göre aldığınız oldu  mu? Bence işletim sistemini inceleyerek telefon alanların sayısı azdır.

android_apple-copyiPhone’u iPhone yapan, iPad’i iPad yapan bu cihazların arkasındaki kahramanın iOS olduğu muhakkak ki tartışmasız bir gerçektir.

Gelin hep beraber dünyadaki milyarlarca insanın beğenisine nail olan iOS işletim sistemini android işletim sisteminden ayıran en iyi 5 özelliğe bakalım. Siz de bu özellikleri incelediğinizde kim bilir belkide iOS işletim sistemini kullanmak istersiniz.

1) Düşük Donanımla Bile En Üst Düzey Performans Sağlar

ramSesinizi duyar gibiyim nasıl oluyor da düşlük donanımla en iyi performansı gösterebiliyor. Hemen açıklayayım. Apple markalı cihazlarda ram ve işlemcileri android telefona göre daha düşüktür. Android telefonların en iyi modellerinde 3-4 GB RAM gibi donanım özelliklerini görebilirken Apple markalı cihazlarda 1 GB ya da 1,5 GB RAM kullanılmaktadır. iOS işletim sisteminin en iyi marifetlerinden biri de donanımdan tasarruf sağlar. Sonuç olarak android telefonlar her güncelleme geldiğinde daha çok donanım kullanarak şişerken, yıllar geçtikçe android cihazlarda donmalar ve kasılmalar görülürken, sadece 1 GB RAM kullanan Apple markalı cihazlarda ise donma ve kasmalar görmezsiniz.

2) En İyi Performanslı Mobil İşletim Sistemi

Performans derken demek isteğim aslında hepinizin bildiği gibi AppStore’da geliştirilen uygulamalar  AppStore’un sıkı bir denetiminden geçerek yayınlanır. Bu denetimlerin bu derece iyi yapılmasıda  AppStore’dan indirilen bir uygulamada donma ve kasma görülmemesidir. Bunun nedeni ise denetime gelen geliştiricilerin geliştirdiği uygulamaların test aşamasında donmalar ve kasmalar görülürse AppStore’da bu tür uygulamalar yayınlanmaz. Ve geliştiriciler bilirlerki Google Play’de bir uygulama yayınlamak AppStore’a göre daha kolaydır. Sadece bu sebep bile iOS seçmenize neden olabilir.

3) Kapalı Bir İşletim Sistemi Sayesinde En Üst Düzey Güvenilirlik

En üst düzey güvenilirlik derken demek istediğim Ios kapalı bir ekosisteme sahiptir.Android ise farklı bir sistemle çalışır. iOS kapalı bir sistemle çalıştığı için her türlü tehlikeye karşı korunmuştur. iOS ‘un JailBreak’lı işletim sistemini kullanmadığınız sürece , orjinal fabrika çıkışlı iOS işletim sistemine dışarıdan müdahale edilememektedir. Ve iOS işletim sisteminin merkezine kullanıcıların erişmesi engellenmiştir. Android’de ise korsanlar sistemin merkezine kadar müdahale edebildikleri için cihazlarda istedikleri oynamaları yapabilmektedirler. Bu tür saldırıları önlemek için Google Play hariç hiçbiryerden uygulama indirmemelisiniz. iOS işletim sistemini bir adım daha güvenilir kılan ise sadece kendi cihazları arasında veri alışverişi yapılabilmesidir.

4) Cihazlarda Uzun Süreli Güncelleme Desteği Sağlar

1. maddede dediğimiz gibi , ”iOS işletim sistemi  düşük donanımla yüksek performans sağlar.”Apple şirketi iOS ‘un bu avantajından faydalanarak 3-4 sene önceki cihazlarda bile rahatlıkla güncelleme gönderebiliyorlar. Bu da iOS ‘un bir başarısı olarak şirkete olumlu yansımaktadır. Android cihazlarda ise henüz 2 sene önce çıkan bir cihaz güncelleme alamayabiliyor. Eğer cihaz güncellemeleri alırsa cihazda sıkıntılar yaşanabileceği için şirketler mecburen  güncelleme desteğini cihazlardan çekip bir üst model cihazlara destek verebiliyorlar. Dikkat edicek olursanız yılda bir kez iPhone üretilmesine rağmen yılda onlarca yeni android cihaz çıkması pek şaşırtıcı bir durum değildir.

5) Sade Bir Arayüz Sayesinde Kullanımı Oldukça Kolaydır

iOS işletim sistemi android işletim sitemine göre arayüz iOS-and-Android1kullanımı daha kolaydır. Ve bu özellik 7’den 70’e herkes için Ios işletim sisteminin ideal olduğunu söyleyebilirim.

Apple markalı bir cihaz kullanan biri başka bir cihaz kullanmak istemeyeceğini düşünüyorum. iOS işletim sistemine sahip Apple markalı cihazlar performanslı olmasının yanı sıra sade ve kullanımı kolaydır. Ve iOS ‘u yine öne çıkaran başka bir özellik ise uygulamalar her modelde çalışır. iOS için yazılan her bir uygulama her modelde çalışırken, android’de durum biraz farklı olabiliyor. Ve az çalışma ve maliyet ile bir çok uygulama yapılırken, android’de ise her cihaz için ver her sürüm için ayrı ayrı yazılım yazmak gerekiyor.

Sonuç olarak tercih yine sizin.

1 Yorum

Yorum Yap