Haberler

iOS 9 Hakkında

WWDC 2015 etkinliğinde Apple yeni mobil işletim sistemi iOS 9’u tanıttı. Bizde sizler için iOS 9’u inceledik. Genel olarak 3 ana kategoride yenilikler gözümüze çarpıyor. Bu kategorileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Yerleşik Uygulamalar
  • iPad Üzerindeki Geliştirmeler
  • Platform Üzerindeki Yenilikler

Bunun yanında Android cihazlardan transfer özelliğide ilgi çekici görünüyor.

Yerleşik Uygulamalar

Haber Uygulaması
news

News uygulaması ile birlikte mevcuttaki gazetelik uygulaması tarih oluyor. Artık kendi haber kaynaklarınızı ekleyerek başka uygulamalara gerek kalmadan ve düzgün bir tipografi içerisinde okuyabileceksiniz. Tasarım anlamında a kullanıcı dostu bir arayüz karşımıza çıkıyor.

apple news wallpaper

Not Uygulamasıapple ios notes wallpaper

Not uygulaması da yenilendi. Artık notlarınız içerisine çizim yapabiliyor, resimlerini ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca kendinize checklist’ler oluşturabileceğiniz bir özellik daha geliyor. Yapılacak işlerinizi mi yoksa pazardan alacaklarınızı mı sıralarsınız size kalmış 🙂

Not uygulaması

Haritalarmaps wallpaper ios

Yenilenen Haritalar uygulamasında en dikkat çekici özellik otobüs duraklarını ve otobüsleri görebileceğiniz toplu taşıma desteğinin gelmiş olması. Üstelik bu araçlarda ödemeyi Apple Pay üzerinden yapabileceğiniz bir entegrasyonda yapılıyor. Ancak üzülerek söylemek isteriz ki şu an sadece Amerika, Çin ve Almanya bulunan kişiler bu özellikleri kullanabilecek.

maps

SiriSiri

ios 9 siri wallpaper

Apple’ın bizlere sunduğu kişisel asistan Siri artık daha akıllı.

Örneğin aracınıza bindiğinizde yapmak istediğiniz işlemleri Siri sizin yerine yapıyor. Yeni gelen akıllı arama özelliği ve ekranı ile işleri sizler için kolaylaştırıyor. Bunların yanında müzik dinlerken, e mail gönderirken, takvim oluştururken siri daha yetenekli, ayrıca bilinmeyen bir numaradan çağrı gelirken siri arayanın kim olduğunu tahmin edebiliyor.  Koşarken veya araçta kulaklığı taktığınızda otomatik olarak sizi algılıyor ve müzik uygulamasını açıyor.

Çok önemli bir haber de gizlilik noktasında.. Siri tüm verilerinizi anonim olarak tutuyor ve Apple ID’niz ile ilişkilendirilmiyor.

Apple Paywaller

Passbook olarak bildiğimiz uygulamanın adı Wallet olarak değişiyor. Wallet ile tüm kartlarımızı ve biletlerimizi tek bir uygulama üzerinde toplayabiliyoruz. Apple Pay ile uyumlu uygulamalar geliyor. Örneğin, Pinterest uygulamasında beğendiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay ile satın alabileceksiniz.

ios 9 wallet wallpaper

Car Playcar play icon wallpaper

Artık iPhone sizin yardımcı pilotunuz olacak. Eğer Car Play destekleyen bir aracınız var ise, telefonununuzun özelliklerini aracınızda da kullanabileceksiniz.  Hem mesajlarınızı okuyabilirsiniz, hem de haritalar’ı navigasyon olarak kullanabilirsiniz. Ancak buna dalıp da yola bakmamayı unutmayın sakın 🙂

cp

iPad Üzerindeki Geliştirmeler

Multitasking Özelliğiios multitasking icon

Uzun süredir konuşulan, aynı anda iki uygulamayı birden çalıştırmanıza olanak sağlayan Multitasking özelliği ile bir uygulamadan çıkmadan diğer bir uygulamayı da kullanabileceksiniz. Ekranı ikiye bölebilme, hızlı sörf yapabilme, ekranın üzerinde video, facetime oynatabilme iPad cihazınızı daha kullanışlı bir hale getirecek.

Hızlı Sörf Özelliği

Hızlı Sörf Özelliği

Çift Ekran Özelliği

Çift Ekran Özelliği

Ekran Üzerinde Video Özelliği

Ekran Üzerinde Video Özelliği

 

Güç Koruma Moduios power save mode

Android’de uzun zamandır olan ve nihayet Apple’a da gelen güç koruma modu ile daha uzun batarya süresi elde ediyor olacağız.

Güvenlikgüvenlik

Artık 4 hane yerine 6 haneli şifreler koyabileceğiz. Ayrıca 2 aşamalı koruma ile daha güvenli bir cihazımız olacak. Telefonunuza yada başka bir Apple cihazınıza gönderilen 2. kod ile 2 aşamalı koruma sağlanıyor olacak.

Android’ten Transfer

Belli ki Apple Android kullanıcılarını daha da cezbetmek istiyor. Bu özellik ile kablosuz olarak Android cihazlarınızdan rehberinizi, mesajlarınızı, fotoğraf ve videolarınızı,browser geçmişinizi, mail hesaplarınızı, takviminizi, duvar kağıtlarınızı, müzik ve kitaplarınızı taşıyabilir olacaksınız.

android transfer

 

Uyumluluk

iOS 9 şu cihazlar ile uyumlu olarak çalışacak.

[bscolumns class=”one_third”]

iPhone 4s

iPhone 5

iPhone 5c

iPhone 5s

iPhone 6

iPhone 6 plus

[/bscolumns] [bscolumns class=”one_third”]

iPad Air 2

iPad Air

iPad 2

iPad 3. Nesil

iPad 4. Nesil

iPad Mini 3

iPad Mİni 2

iPad Mini

[/bscolumns] [bscolumns class=”one_third_last”]

iPod Touch 5. Nesil

[/bscolumns][bscolumns class=”clear”][/bscolumns]

 

Uyumluluk

Yorum Yap