Veri Madenciliği

Estimate / Forecast / Predict

main-qimg-feaa1a16a315823b2d9ad24da7eccdaf

Peki Hangi Tahmin?

Merhabalar, İstatistik biliminde oldukça önemli olan ve türkçe karşılığı sadece tahmin olarak çevrilen Estimate, Forecast ve Predict kavramlarından temel olarak bahsedeceğim. Yaptığınız çalışmada belirtiğiniz/bulduğunuz tahmin neye işaret ediyor. Son zamanlarda bu kavramların birbirine geçtiği/geçiştiğini bildiğim üzere yazmak/açıklamak istedim. Umarım fayda sağlar. Bir soru ile devam edelim: Peki, hangi Tahmin?

Estimate(Kestirim), kurulan istatistiksel modele ilişkin parametrelerinin tahmin edilmesi durumudur. Örneğin kurulan bir hipoteze ilişkin ortalamanın tahmini gibi.

Predict(Tahmin) terimi belirli bir andaki mevcut veriye ilişkin bir tahmini içermektedir. Bağımlı ve bağımsız değişkenlerin bulunduğu bir modelde mevcut durumun tahminidir. Bu süreçte kilit rol bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenleri açıklama durumu olarak ifade edilebilir. Örneğin Cinsiyet(x1), Yaş(x2) ve Eğitim Durumu(x3) değişkenlerine göre kişinin alacağı Maaş Tahmini(y).

(Not olarak; Burada modeli kurar iken bağımsız değişkenlerin tamamının kullanılması örneklem içi, yada kullanılmayan bağımsız değişkenlerin oluşturduğu model örneklem dışı olarak bilinmesinde ayrım noktasında fayda var.)

Forecast(Öngörü) terimi ise belirli bir anın sonrası için yani ileriye yönelik tahmini süreci olarak ifade edebiliriz. Zaman serisi analizlerinde daha çok karşımıza çıkmaktadır. Hava durumu tahmini(Weather Forecast), Enflasyon tahmini(Inflation Forecast) gibi.

Konu hakkında Quora da onlarca yazı kaleme alınmış. İncelemek isterseniz buyurunuz :https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-estimation-prediction-and-forecasting-with-reference-to-statistics

Yorumların ile katkıda bulunabilir ve bana [email protected] ‘dan yazabilirsin ? Yeniden görüşmek üzere, Selamlar.

Metin USLU, 1988 yılının Ekim ayında İstanbul’da dünyaya geldim. Liseyi Kadırga Teknik Lisesi Bilgisayar bölümünde tamamladım. Ardından İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümünde önlisans, Hacettepe Üniversitesi İstatistik bölümünde lisans derecelerini aldım. İş hayatına 2015 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankasında Yönetim Bilişim Sistemleri (10.2015 – 12.2016) departmanında başladım. Ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) Big Data Analyst (01.2017 – Devam) olarak iş hayatıma devam etmekteyim. Uluslararası Bilişim Teknolojileri Derneğinde görev almakta ve kişisel ağ günlüğüm veribilimci.org adresinde paylaşımlarda bulunmaktayım.

Paylaşımın gücü adına 🙂